Sulmuesja zvicerane ishte e dashuruar në një xhihadist dhe kishte probleme mendore

55 Lexime

Autorja e krimit kishte probleme të shëndetit mendor dhe ishte e dashuruar me një xhihadist
Gruaja që plagosi dy persona në Lugano, në vitin 2017 u përpoq pa sukses të udhëtojë në Siri . Kur u kthye në Zvicër, ajo u shtrua në një klinikë psikiatrike.

Autorja e dyshuar e sulmit me thikë të martën në Lugano, donte të udhëtonte në Siri për të parë një xhihadist në vitin 2017. Por ajo u ndalua në kufirin turko-sirian, siç njoftoi të mërkurën Zyra Federale e Policisë në Tëitter, transmeton Shtegu.com.

Pas kthimit të saj, gruaja u shtrua në një klinikë psikiatrike. Ajo nuk është paraqitur më në hetimin e Fedpol që nga viti 2017.

Të martën, zviceranja kishte sulmuar disa persona me thikë. Një person është plagosur rëndë, por jo në rrezik për vdekje, një tjetër lehtë.