Dieta 24 ditore

495 Lexime

Kujdes qe t’a humbesh peshen duhet fillimisht t’a kesh ate. Pra MOS E BENI DIETEN NESE NUK DONI TE HUMBISNI ME SHUME SE 8 KG.
Dieta eshte kimike. Ajo bazohet ne mosperzjerjen e kategorive te ndryshme te ushqimeve si proteinave, karbohidrateve, yndyrnave, albumines etj. Ditet qe permbajne mish ne diete, nuk permbajne aspak albumine si makarona, oriz, djathe etj.
Meqenese menyja eshte e njejte Brenda nje dite , mund te haet aq sasi dhe aq here sa kemi deshire
Kafeja gjate dietes lejohet, me qumesht, por pa sheqer(Natyrisht qumeshti I skremuar, pa yndyre eshte me I preferueshem)
Lloje te ndryshme te cajeve mund te perdoren por pa sheqer
Nuk duhet te perdoren pijet me sheqer
Gjate dietes rekomandohen multivitaminat

Dita 1        Makarona me djathe te grire
Dita 2         Oriz me djathe te grire
Dita 3, 4, 5    Qofte pa buke-Sallate mikes(sallate jeshile, domate, kastraveca, qepe, Vetem pak vaj)
Dita 6, 7, 8     Biftek vici I pjekur- e njejta sallata mikse si me lart
Dita 9, 10, 11     Pule e pjekur- sallate mikes
Dita 12, 13    Patate te skuqura- perime te ziera(laker, kungull, jeshilleqe, lulelaker,rrepa te bardhe, pak vaj, pak limon), djathe te bardhe
Dita 14, 15    Biftek vici- sallate mikse
Dita16, 17     Fruta sa te doni( Kujdes! Jo rrush, jo fiq)
Dita18, 19    Sallate mikse sa te doni
Dita20, 21    Bathe-Zarzavate-Sallate mikse
Dita 22, 23     Oriz dhe kos
Dita 24        Kjo eshte nje dite feste. Hani gjithcka sa te doni.