Zvicra paguan gjobë për flamurin e UÇK-së në stadium

58 Lexime

Gjatë fazës së grupeve të Kampionatit Europian, tifozët e Kombëtares Zvicerane bënë vetëm tituj pozitivë. Sidoqoftë, federata tani duhet të paguajë një gjobë të madhe nga UEFA

Nuk është vetëm në fushë ajo që Zvicra ka dhënë realisht në këtë kampionat europian deri më tani. Ajo që tifozët e Kombëtares Zvicerane treguan në tre ndeshjet e para në grup ishte gjithashtu kinema e shkëlqyer. Me marshimet e mëdha të tifozëve para dy ndeshjeve në Këln dhe me dhjetëra mijëra mbështetës të zhurmshëm në stadiume, Zvicra bëri bujë në të gjithë Europën. Të paktën nga këndvështrimi i tifozëve, ne mund të deklarojmë ambicie për titullin e Kampionatit Europian.

Por vala e madhe e euforisë tani po sjell pasoja financiare për Federatën Zvicerane të Futbollit. Një gjobë e lartë e UEFA-s mbërriti në SFV. Federata duhet të paguajë gjithsej 91 000 franga për sjelljen e tifozëve të saj. Kryesisht bëhet fjalë për gotat e birrës që fluturuan nga kurba e tifozëve zviceranë në fushë.

Çuditërisht, pjesa për fitoren e hapjes kundër Hungarisë është më e larta në 40 000 franga. Sidomos pas golit të Breel Embolo për të bërë rezultatin 3-1, në fushë ranë kupa. 24 000 franga duhen për barazimin 1-1 kundër Skocisë, dhe 27 000 franga të tjera për ndeshjen e fundit në grup kundër Gjermanisë (1-1). Kjo pjesë e gjobës përfshin edhe topa letre të hedhura, dy piro të vegjël dhe flamurin e UÇK-së të ekspozuar në sektorin e tifozëve.

Fillimisht gjobat ishin edhe pak më të lartë. Megjithatë, SFV ndërhyri në UEFA sepse nuk kishte asnjë qëllim keqdashës pas hedhjes së kupës kundër Hungarisë. Këtij kundërshtimi UEFA iu përgjigj me një ulje të lehtë të masës së gjobës.

Pavarësisht gjobave, përfaqësuesit e tifozëve kanë nxjerrë një përfundim shumë pozitiv nga KE deri më tani, transmeton portali Shtegu. “Gjendja ishte shumë e mirë, sidomos në dy marshimet e tifozëve. Fatkeqësisht, me kaq shumë njerëz ndonjëherë mund të ketë incidente të vogla. Sidoqoftë, ne jemi më se të kënaqur”, tha shefi i tifozëve të Kombëtares Zvicerane, Jérôme Lambert.

Sa i përket fazës së 1/8-ave të Kampionatit Europian, ka një lajm të mirë për të gjithë tifozët zviceranë. Në Berlin, tifozët e Kombëtares Zvicerane duhet të përmbahen pak më pak kur festojnë një gol kundër Italisë. Nëse, në euforinë e madhe, një shishe birre fluturon aksidentalisht drejt fushës së lojës, ka të ngjarë të përfundojë diku në pistën e tartanit të Stadiumit Olimpik dhe jo në bar. Një gjobë mund të rezultojë gjithashtu në këtë, por kjo ndoshta do të ishte më pak e rëndë sesa nëse një filxhan ulet në lëndinë.