Vozitësi kosovar i autobusit shpëtoi fëmijën nga banesa që po digjej (VIDEO)

92 Lexime

Pesë persona janë lënduar të shtunën gjatë një zjarri që kishte kapluar një banesë në Hamburg-Rothenburgsort. Sipas një zëdhënësi të departamentit të zjarrit, zjarri shpërtheu në mesditë në një apartament me lartësi të lartë në Billhorner Deich. Kur arritën forcat e shpëtimit, flakët tashmë kishin shpqrthyer nga dritaret.

Një banore e një banese të prekur ishte në gjendje që shpejt ta siguronte vetveten dhe foshnjën e saj – por zjarri bllokoi rrugën e saj drejt dhomës ku flinte fëmija i dytë i saj katërvjeçar. Një fqinj nuk ngurroi shumë kur dëgjoi thirrjet për ndihmë, informon Shtegu.com: Vozitësi 29-vjeçar kosovar i autobusi Elvis Fetiç u fut në banesën e djegur, kapi fëmijën dhe e shpëtoi jashtë.

Brigada e zjarrfikësve që kishte arritur i siguroi nga banesa banorët e tjerë. Pesë persona, përfshirë dy fëmijë, është dashur të dërgohen në spital prej helmimit nga tymi. 13 persona të tjerë morën trajtim mjekësor në vend. Shërbimet e urgjencës më në fund ishin në gjendje ta sjellin shpejt zjarrin nën kontroll. Shkaku i shpërthimit të zjarrit është ende i paqartë.

Videon mund ta ndiqni këtu.