Tragjedi në Gjermani, shqiptari i plagosur rëndë vret kunatën dhe plagos rëndë vëllain

175 Lexime

Pasi një grua (33) u qëllua për vdekje në Löhne-Gohfeld të shtunën në mbrëmje, një komision për krime të rënda e Bielefeld filloi hetimin e saj. Autori i krimit (48) është plagosur rëndë, një viktimë tjetër është plagosur rëndë. Sipas informacionit të gazetave gjermane, gjashtë të rinj midis moshës 13 dhe 18 vjeç e përjetuan krimin nga afër dhe është dashur të merrnin mbështetjen psikologjike.

Mosmarrëveshja në një apartament në një ndërtesë apartamentesh në Theodor-Körner-Strasse në Löhne, u zhvillua rreth orës 21:15. Në mbrëmje, autori i krimit shkoi në ish-banesën e familjes së tij. Vëllai i tij (38), i cili po vizitonte kunatën dhe tre fëmijët e saj, e informoi atë se ai nuk dëshironte të fliste me të. Thuhet se ai ka qenë për vizitë me partneren dhe tre fëmijët e tij nga Bavaria.

Sidoqoftë, burri, i cili kishte një armë zjarri dhe një shkop me vete, arriti të hyjë në apartament pak më vonë dhe, sipas policisë, papritmas hapi disa të shtëna në drejtim të anëtarëve të pranishëm të familjes. Sipas policisë, nga të shtënat kunata 33-vjeçare e të dyshuarit u plagos për vdekje dhe vëllai i tij 38-vjeçar u plagos rëndë. Autori u neutralizua dhe u arrestua me lëndime të rënda, informon Shtegu.com.

Një fqinj i kishte dëgjuar dy të shtënat në apartament. “Dëgjova dy të shtëna nën çati dhe gati sa nuk rashë nga karrigia ime. Fëmijët bërtisnin me të madhe. Në atë moment unë thjesht reagova dhe thirra ekipet e shpëtimit. Kur zbrita në korridor, fëmijët erdhën duke bërtitur drejt meje. Personi me rrënjë shqiptare u çmend plotësisht. Fëmijët duhet ta kenë mposhtur atë dhe e kanë hedhur armën në një livadh para shtëpisë“.

Disa mjekë të urgjencës dhe punëtorë të shpëtimit u kujdesën për të plagosurit. Gruaja me sa duket vdiq gjatë rrugës për në spital. Vëllai gjithashtu pësoi një plagë me armë zjarri. Në mbrëmje u tha se jeta e tij nuk ishte në rrezik. Të gjashtë fëmijët u kujdesën nga kapelanët e urgjencës. Njeriu që sulmoi banesën pësoi dëmtime kërcënuese për jetën. Në Vë Passat të tij, i cili ishte parkuar para shtëpisë, detektivët zbuluan gjithashtu një armë elektroshok.