Talenti kosovar Dion Berisha me ekip të ri gjerman

38 Lexime

Ekipi gjerman Rot-Weiss Essen e forcoi sulmin me Dion Berishën (21). Reprezentuesi i ri i Kosovës, i lindur në Lyon, vjen nga radhët e të rinjve të FC Bayern dhe është lojtari i shtatë i ri. Berisha, i cili ishte pjesë e skuadrës së Bundesligës katër herë në FC Augsburg në 2020/21, luajti 28 ndeshje të ligës rajonale për rezervat e Bayernit sezonin e kaluar – e para e tij jashtë FCA – në të cilën shënoi shtatë gola, informon portali Shtegu

“Në kërkimin tonë për përforcime të mëtejshme për ofensivën, ne gjithashtu sigurohemi që shtesat tona të reja, përveç cilësive të tyre të lojës, të kenë edhe një fleksibilitet të caktuar dhe, në mënyrë ideale, potencial zhvillimi. Dion Berisha e përmbush plotësisht këtë profil pasi përveç pozicionit të rregullt në krahun e djathtë, mund të luajë edhe në pozicionet e tjera sulmuese. Ai tashmë ka demonstruar se çfarë cilësish ka në sezonin e fundit të ligës rajonale dhe sigurisht që nuk është ende në fund të zhvillimit të tij. Shpresojmë që ai të na japë shumë frymëzim për lojën tonë sulmuese dhe jemi të kënaqur që arritëm ta bindim të transferohej në Essen”, tha menaxheri Marcus Steegmann.