Shtypi i huaj: Nacionalistët fitojnë zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

46 Lexime

Fitorja e partisë nacionaliste VMRO-DPMNE në Maqedoninë e Veriut parashikon marrëdhënie të stuhishme me vendet fqinje të Bashkimit Europian

Social Demokratët në pushtet (SDSM) pranuan humbjen të mërkurën në mbrëmje në zgjedhjet presidenciale dhe legjislative në Maqedoninë e Veriut, ku një fitore e partisë nacionaliste VMRO-DPMNE parashikon marrëdhënie të stuhishme me vendet fqinje të Bashkimit Europian.

“Unë e përgëzoj kundërshtarin tonë politik VMRO-DPMNE për fitoren e tyre në zgjedhje”, tha Dimitar Kovaçevski, kryeministër në largim dhe lider i LSDM-së, edhe para publikimit të rezultateve zyrtare. Lideri i VMRO-DPMNE-së dhe kryeministër i mundshëm i ardhshëm, Hristijan Mickoski, nuk pati kohë për të mbajtur fjalimin e tij fitues.

Fishekzjarret shpërthyen në kryeqytetin Shkup ndërsa u përhap lajmi për një fitore të lehtë nacionaliste. VMRO-DPMNE dhe kandidatja e saj Gordana Siljanovska-Davkova, tashmë kishin dalë shumë përpara në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale më 24 prill.

Kthimi në pushtet i opozitës së djathtë në këtë vend të varfër ballkanik, nëse konfirmohet, do të ringjallë dukshëm tensionet me Greqinë dhe Bullgarinë fqinje, vendi i fundit duke vendosur kushtet e tij për të çuar përpara negociatat e pranimit të Maqedonisë së Veriut në BE.

Hristijan Mickoski ka refuzuar të njohë emrin e ri të vendit si Maqedonia e Veriut, në përputhje me një marrëveshje të vitit 2018 me Greqinë për t’i dhënë fund një grindjeje të gjatë midis Shkupit dhe Athinës.

Ai gjithashtu premtoi të tregojë vendosmëri në një ngecje midis Shkupit dhe Bullgarisë, e cila gjatë dy viteve të fundit ka bllokuar negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Që nga marrja e udhëheqjes së VMRO-DPMNE-së në vitin 2017, Hristijan Mickoski ka rindërtuar një parti të tronditur pas arratisjes së ish-liderit dhe ish-kryeministrit të saj Nikola Gruevski, i akuzuar për korrupsion, i cili gjeti azil në Hungari të udhëhequr nga Viktor Orban.

Hristijan Mickoski premtoi gjithashtu se do t’i japë prioritet ekonomisë dhe do të krijojë dhjetëra mijëra vende pune, mesazh ndaj të cilit janë të ndjeshëm shumë votues në këtë vend të varfër të prekur nga inflacioni galopant.

Gjatë dy dekadave të fundit, Maqedonia e Veriut ka humbur rreth 10% të popullsisë së saj për shkak të emigrimit masiv, me të rinjtë atje që kanë pak perspektiva për të ardhmen.

Gjatë fushatës, Hristijan Mickoski iu drejtua retorikës gjithnjë e më nxitëse kundër BDI-së, partisë kryesore shqiptare në vend, duke shkaktuar frikë se komentet e tij mund të minojnë marrëdhëniet e brishta ndëretnike në vend.

Shqiptarët përbëjnë më shumë se një të katërtën e popullsisë prej 1.8 milionë banorësh. Lideri i BDI-së Ali Ahmeti udhëhoqi një rebelim të shkurtër të armatosur në vitin 2001 për të fituar më shumë të drejta për shqiptarët.

Që nga shpallja e pavarësisë në vitin 1991, qeveritë e njëpasnjëshme të ish-republikës jugosllave kanë respektuar një rregull të pashkruar që një parti shqiptare duhet të përfshihet në një koalicion qeverisës.

BDI-ja, së bashku me një koalicion të partive minoritare, duket se janë në gjendje të marrin numrin më të madh të votave të shqiptarëve, edhe pse Hristijan Mickoski i ka quajtur liderët e saj „hajdutë“.

Socialdemokratët e qendrës së majtë në pushtet (SDSM) kishin paralajmëruar se rezultati i zgjedhjeve do të ishte vendimtar për të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut, një përpjekje e humbur.

„Qytetarët do të thonë fjalën e fundit për drejtimin që do të marrë shteti“, tha pas votimit ish-kryeministri dhe kreu i LSDM-së Dimitar Kovaçevski. “Pa Bashkimin Evropian ne nuk mund të mbijetojmë. Ne jemi një vend i vogël”, tha për AFP Trajçe Nacevski, një pensionist 90-vjeçar, transmeton portali Shtegu.
„Shpresoj se qeveria do të punojë seriozisht për të përmirësuar standardet e jetesës“, tha Ivana Trajçev, 42 vjeç, e cila punon në financë. Udhëheqësit e ardhshëm të vendit duhet të “krijojnë kushtet që të rinjtë të kenë mundësi të barabarta dhe më të mira për të përparuar”, beson ajo.