Shqiponja nuk e meritoi një gjë kaq të tmerrshme

67 Lexime

Nga dita e hënë, Afrim T. (49) do të jetë në gjykatë. Arsyeja: Dyshohet se ka vrarë barbarisht gruan e tij Shqiponja I (41). Para gjyqit, gazeta „Blick“ ka mundur të flasë me babain (65) e ekonomistes së vrarë. Ai tregon për herë të parë se çfarë ka bërë i pandehuri dhe çfarë mendon për të

Rasti bëri bujë të trishtë në të gjithë Zvicrën: Më 25 shtator 2022, ekonomistja e njohur Shqiponja I. (41) u gjet e vdekur në banjën e saj në Bergdietikon AG. Fillimisht shërbimet e emergjencës supozuan se shqiptarja e Kosovës i kishte marrë jetën vetes.

Por më pas u konstatua: burri i saj Afrim T. (tani 49-vjeçar), një shtetas zviceran me rrënjë shqiptare nga Maqedonia e Veriut, thuhet se e kishte vrarë – siç shkroi nëntorin e kaluar prokurori publik i Aargaut – „duke përdorur forcë brutale“. Nga e hëna ai do të dalë para gjykatës së qarkut të Badenit.
Tani flet babai i gruas së vrarë

Gazeta „Blick“ ka mundur të flasë me babain (65) e së vrarës Shqiponja I. para gjyqit. Ai nuk dëshiron të bëhet publik për momentin – por fotografitë e vajzës së tij dhe emri i saj mund të publikohen me pëlqimin e tij. “Koha pas vdekjes së vajzës sime ishte shumë e trishtuar”, e nis bisedën babai i prekur thellë. Por: „Tani që gjyqi po vjen, do të jetë edhe më keq për mua – dhe sigurisht edhe për gruan time“.

Asaj të diele në mëngjes, Afrim T. thirri numrin e urgjencës dhe tha se gruaja e tij ishte mbyllur në banjë dhe nuk do t’u përgjigjej thirrjeve. Punonjësit e shpëtimit dolën me shpejtësi në vend dhe arritën të hapnin derën. Për Shqiponja I . çdo ndihmë erdhi shumë vonë.

“Ai pranon se është përgjegjës për vdekjen e gruas së tij”

Për shërbimet e urgjencës situata sugjeronte vetëvrasje. Por: Nga pamjet gjurmë dhe nga ekspertizat mjekoligjore ka rezultuar se ka pasur ndikim të jashtëm. Arsyeja: Shqiponja u konstatua se kisha gjakderdhje pluhuri masive në zonën e kokës, e cila duhet të ketë ardhur nga dhuna në zonën e qafës.
Prokuroria publike vazhdoi në nëntor 2023: “Gruaja 41-vjeçare është mbytur”. Burri i saj u arrestua „nën dyshime të forta“ vetëm një ditë pasi u gjet kufoma. Dhe: „Ai pranon se është përgjegjës për vdekjen e gruas së tij“.

Sipas zyrës së prokurorit publik, „veçanërisht e paskrupullt“

Gjithashtu u tha se vrasja e viktimës duhet të jetë paraprirë nga një “zënkë mes çiftit”. Në bazë të provave, qasja e të akuzuarit ndaj krimit vlerësohet si “veçanërisht e paskrupullt”, torturuese për viktimën dhe prapavija si “egoiste”.

Për babain e Shqiponjës I, vdekja e së cilës tronditi veçanërisht komunitetin shqiptar në Zvicër, një gjë është e sigurt: “Ajo nuk e meritonte një vdekje të tillë. Askush nuk meriton diçka kaq të tmerrshme”.

Babai tregon se si u gjet e bija

Më pas ai tregon për herë të parë publikisht se si vajza e tij u gjet e vdekur: ajo ishte e shtrirë në ujë në vaskë, ku kishte edhe një tharëse flokësh. „Sikur t’i kishte vetvetiu“, thotë babai. Pas krimit, Afrim T. mbylli derën e banjës dhe futi çelësin poshtë, transmeton portali Shtegu. „Thjesht e tmerrshme!“ tha babai. Ajo që është veçanërisht e keqe është se ai „së pari mohoi gjithçka“.

Në lidhje me motivin e mundshëm të Afrim T., babai i viktimës thotë: “Kohët e fundit ai thjesht ishte i marrë dhe xheloz për suksesin profesional të vajzës sime, të cilin nuk e ka pasur”. Megjithatë, sipas informacioneve të Blick, thuhet se ka edhe motive të tjera, të cilat gjykata do t’i publikojë me aktakuzën e prokurorit publik të hënën kur të fillojë gjykimi.

Afrim T. duhet të dënohet me 18 vjet burg

Një gjë është tashmë e sigurt: prokurori publik do të kërkojë 18 vjet – për vrasje. Për babanë e Shqiponjës I, nuk ka asnjë dënim që mund të jetë aq i lartë, siç thotë ai. „Sepse vajza ime nuk do të kthehet“. Për të, Afrim T. nuk është më një qenie e gjallë. Dhe: „Ai nuk meriton asnjë mendim të mëtejshëm nga unë“. A do të jetë i pranishëm në gjyq? „Po, sigurisht!“

Procesi pritet të zgjasë disa ditë. Gjykata, e cila mblidhet në ndërtesën e Policisë Mobile në Schafisheim AG, planifikon të shpallë vendimin këtë javë.
Afrim T. prezumohet i pafajshëm deri në vendimin përfundimtar.