Shkëlzen Gashi ka vendosur ta përfundojë karrierën e vet

25 Lexime

Futbollisti 34-vjeçar shqiptar nga Zvicra u dallua dikur në ekipin e të rinjve në FC Cyrih përpara se të gjente rrugën për në FC Aarau në 2011 pas angazhimeve fillestare në FC Schaffhausen, AC Bellinzona dhe Neuchâtel Xamax FC. Ai e bëri përparimin e tij në futbollin profesionist në Brügglifeld: Edhe pse për pak nuk arriti të ngjitet në Superligë në ndeshjet e breshërive kundër FC Sion, golashënuesi më i mirë i Aarau (26 ndeshje, 17 gola dhe 15 asistime) gjithsesi ishte në krye.

Në vitet që pasuan, ai u kurorëzua golashënuesi më i mirë në Superligën zvicerane me Grasshoppersin dhe FC Basel. Gjatë kësaj kohe ai festoi edhe një fitore të kupës (me GC) dhe dy tituj kampion (me Baselin). Në nivel ndërkombëtar, Shkeëzeni ka mundur të garojë me skuadra si Liverpool, Olympique Lyonnais dhe Real Madrid. Ai gjithashtu përfaqësoi Shqipërinë (16 paraqitje) në Euro 2016 në Francë, kur u luajti edhe kundër Zvicrës.

Shkëlzeni më pas kaloi në Kolorado Rapids në Major League Soccer për tre vjet dhe u nderua me çmimin „Goli i Vitit në MLS“ (2016). Në janar 2020 ai u kthye në Brügglifeld, ku karriera e tij e lavdishme tani po i vjen fundi, transmeton portali Shtegu. Në përgjithësi, ai luajti më shumë se 400 paraqitje në biznesin profesional dhe u vlerësua me një kontribut gol në pothuajse çdo ndeshje të dytë. Në fanellën e FCA-së, Gashi luajti gjithsej 103 ndeshje në dy angazhimet e tij, duke shënuar 44 gola dhe 27 asistime, duke e bërë atë një nga lojtarët më produktivë në historinë e klubit – vetëm katër lojtarë të Aaraut kanë festuar më shumë gola.

I përulemi një karriere të madhe, falenderojmë “Shkelin” për angazhimin e tij shumëvjeçar dhe i urojmë të gjitha të mirat për të ardhmen e tij private dhe profesionale, shkruan ueb faqja e ekipit FC Aarau.