Ruben Vargas e shënoi golin me urdhër të Granitit

42 Lexime

Autori i golit 2-0 ndaj Italisë me një goditje të shkëlqyer, Ruben Vargas shpjegon me buzëqeshje se thjesht iu përgjigj urdhrit të kapitenit, asgjë më shumë

Si të shënoni një gol ëndrrash në raundin e 16-të? Duke dëgjuar kapitenin e tënd!

“Në fillim të pjesës së dytë, Graniti më kërkoi të shkoja dhe të shënoja 2-0”, tha Ruben Vargas pas ndeshjes. Kapiteni i Kombëtares Zvicerane mendoi, si gjithë të tjerët, se Italia do të reagonte pas periodës së parë shumë të pamjaftueshme dhe se do të ishte e mirëseardhur të kalonte një epërsi me dy gola për të mos filluar të dridhej. Prandaj, Granit Xhaka i kërkoi bashkëlojtarit të tij të ri të bënte atë që duhej, gjë që u bë pas… 32 sekondash.

“E gjeta vetveten në buzë të sipërfaqes dhe dëgjova Granitin duke bërtitur ‘Gjuaj’! Atje, vërtet nuk kisha zgjidhje”, buzëqeshi “lojtari i ndeshjes” zyrtar i UEFA-s. Ishte ende e nevojshme për të bërë gjestin e duhur dhe për ta vendosur këtë top në këndin e sipërm, përndryshe gjiganti Gianluigi Donnarumma do ta kishte devijuar atë për një këndore ose do ta kishte kapur. Nisur nga pastërtia dhe fuqia e goditjes, italiani thjesht nuk mundi të bënte asgjë.

Dan Ndoye kishte besim te shoku i tij i skuadrës, por gjithsesi planifikonte një rikthim të mundshëm, shkruan „Blick“, transmeton portali Shtegu. “Por nuk më duhej, gjuajtja ishte shumë e mirë!”, komentoi futbollisti nga Vaudi me admirim.

Zëvendësues ndaj Gjermanisë gjatë ndeshjes së tretë, kur nuk ishte në 100% të aftësive të tij, Ruben Vargas ruajti gjithmonë besimin e Murat Yakin. Prandaj, të mësuarit e mandatit të tij nuk ishte një surprizë. “E mora vesh të shtunën në mëngjes në takimin e ekipit. Natyrisht, kjo më bëri të lumtur, „tha ai me përulësi. Një tjetër intuitë e mirë nga Murat Yakin dhe Giorgio Contini.