Rritet drastikisht numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi, mbi 2 600 viktima

15 Lexime

Në orën 4:17 të mëngjesit me orën lokale, një tërmet i fortë me magnitudë 7.7 goditi qytetin jugor të Anadollit, Dijarbakir (Turqi), njëmbëdhjetë minuta më vonë vendi u trondit sërish. Në vetëm pak çaste, fatkeqësia natyrore bën që kullat e mëdha binjake të një blloku banesash ngjyrë bezhë të shemben plotësisht! Më pas ndihmësit përpiqeshin të heqin rrënojat me duar në mënyrë që të çlirojnë njerëzit që janë varrosur nga rrënojat. Gara me kohën po vazhdon

Më shumë se 90 për qind e Turqisë është në një zonë tërmeti. Këtu takohen pllakat tektonike afrikane dhe euroaziatike. Kjo do të thotë se praktikisht më shumë se 90 për qind e 75 milionë turqve jetojnë në rrezik të vazhdueshëm!

Më shumë se 1 700 ndërtesa u shembën nga tërmetet aktuale në dhjetë provinca të vendit. „Informacioni rreth stokut të përgjithshëm të ndërtesave është i vështirë për t’u përcaktuar sepse tërmetet mbulojnë një zonë shumë të madhe“, thotë Cem Parlayan nga autoriteti turk i ndërtimit në kryeqytetin turk Ankara për gazetën „BILD“, transmeton ortali Shtegu.
“Megjithatë, duke qenë se rajoni dihet se është në një vakum sizmik, ne jemi në një rajon ku po zbatohen projektet e transformimit urban për të ndërtuar struktura rezistente ndaj tërmeteve”, vazhdoi Cem Parlayan. “Nuk pres dëme serioze dhe shkatërrime në ndërtesat që janë ndërtuar pas tërmetit të vitit 1999 sepse janë ndërtuar sipas rregullores së re të tërmetit.

Agjencia e mbrojtjes civile Afad raportoi 66 pasgoditje, disa prej të cilave ishin shumë të forta, pasdite. Cem Parlayan vazhdoi: “Ne po përjetojmë një fatkeqësi të rëndë tërmeti dhe tërmetet janë ende në vazhdim. Vlerësimi i dëmeve do të vijë më vonë”.

Të paktën 2 600 njerëz kanë humbur jetën dhe më shumë se 11 000 janë lënduar në Turqi dhe Siri. Numri i njohur i vdekjeve po rritet çdo orë. Shtrirja e plotë e katastrofës nuk është ende e parashikueshme.