Qe 31 vjet Zvicra pret fitoren ndaj Italisë

45 Lexime

Në fazën e 16-të të Kampionatit Europian, Kombëtarja e Zvicrës do të përballet me Italinë

“Italia është e preferuara ime, por jo aq qartë sa në të kaluarën. Do të thosha 55/45”, tha eksperti italian i televizionit Riccardo Montolivo, duke vlerësuar ndeshjen ndaj Kombëtares Zvicerane për „20 Minuten“. Dueli ka disa fakte emocionuese për të ofruar.

Është takimi i pestë mes Zvicrës dhe Italisë në një turne të madh ndërkombëtar; Në Kupën e Botës 1954, zviceranët i fituan të dyja ndeshjet (2-1 në grup dhe 4-1 në ndeshjen e play-off-it në grup), por Italia fitoi dy ndeshjet e fundit, si në fazën e grupeve dhe të dyja herët 3-0 në Kupa e Botës 1962 dhe në Euro 2020.
Që nga fitorja 1-0 në kualifikueset e Kupës së Botës në maj 1993, Zvicra ka qenë pa fitore në njëmbëdhjetë ndeshje kundër Italisë në të gjitha garat (6 barazimi 5 humbje), transmeton portali Shtegu. Vetëm kundër Anglisë (13 ndeshje) dhe Rusisë (dymbëdhjetë, duke përfshirë ndeshjet si BRSS) kanë kaluar aktualisht më gjatë pa fitore, ndërsa Italia ka qenë vetëm më e pamposhtur kundër Finlandës (14) dhe Turqisë (13).

Zvicra ka arritur në raundet e eliminimit në gjashtë turnetë e fundit të mëdhenj ndërkombëtarë (Kampionati Europian/Kupat e Botës) që nga fillimi i Kupës së Botës 2014. I vetmi komb europian që aktualisht ka një brez më të gjatë është Franca (shtatë herë radhazi).

Zvicra nuk ka fituar asnjë nga ndeshjet e saj të 7 raundit të 16 në turnetë e mëdha ndërkombëtare (Kampionati Europian/Kupat e Botës) pa penallti (3 L4) dhe ka arritur vetëm një herë në çerekfinale (Euro 2020, kundër Francës në penallti).

Zvicra ka humbur vetëm një nga 13 ndeshjet e fundit të Kampionatit Europian (4 fitore 8 barazime), duke humbur 3-0 nga Italia në fazën e grupeve të Euro 2020, që nga fillimi i Euro 2016, zviceranët kanë barazuar më shumë ndeshje se çdo ekip tjetër në Euro 2016. këtë turne (tetë), ku të tria ndeshjet me eliminim direkt në Kampionatin Europian janë vendosur me penallti (një avancim dhe dy herë eliminim).