Përleshje mes huliganëve serbë dhe anglezë në Gjermani

41 Lexime

Këto janë skenat që ekzistonte frika se do të ndodhin në prag të lojës, e cila u klasifikua si lojë me rrezikshmëri të lartë. Ka pasur trazira me huliganë të dyshuar të dielën në Gelsenkirchen para ndeshjes së Kampionatit Europian ndërmjet Serbisë dhe Anglisë

Një video tregon grushta dhe karrige që fluturojnë dhe qelqi thyhet përpara steakhouse „Hirt“ në qytetin e vjetër të Gelsenkirchenit në zonën e Ruhrit. Me sa duket, një fans anglez e filmon rrëmujën në rrugën tregtare dhe thotë: “Janë serbët”.

Sipas policisë gjermane, huliganë anglezë kanë sulmuar tifozët serbë të cilët ishin ulur të qetë në restorant, transmeton portali Shtegu. Një tjetër video tregon se si burrat rrahin brutalisht burra të tjerë me kocka. Disa ishin tashmë në tokë, por ata vazhduan të sulmoheshin.

Ka disa të plagosur, tifozët anglezë u arrestuan dhe u dërguan pak më pas në pub-in kult “Posthörnchen”, 350 metra larg! Rreth orës 17:00, policia ka mbërritur në vendngjarje me një kontigjent të madh dhe ka vënë situatën nën kontroll.

Për të parandaluar përleshjet e mëtejshme, policia së fundi shoqëroi rreth 50 tifozë problematikë serbë në stacionin e trenit dhe i hipi në tren drejt Arenës Schalke.

Paraprakisht kishte pasur frikë për trazira në takim. Të dyja skuadrat kishin nganjëherë tifozë të dhunshëm, u tha. Prezenca e policisë të dielën është shtuar në mënyrë drastike dhe pritet të jetë edhe më e madhe se në derbin e rrethit mes Schalke 04 dhe Borussia Dortmund.