Ballina Blog Faqe 1041

Studentët e pavarur fillojnë luftë të hapur ndaj USHT-së!

Në hapësirat e  USHT-së nga Organizata Studentore sot ka filluar shpërndarja e një fletushke, përmes së cilës kjo organizatë pyet publikisht se: A ekziston...

Maqedonia në BE në varësi të reformave

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shkup, Çarls Garet tha se anëtarësimi i Maqedonisë në Bashkimin Evropian varet nga zbatimi i reformave. Garet vlerësoi se...

Mund të paguani me vezë dhe misër…

Faton Esati Ditëve të fundit të gjithë jemi dëshmitar për ndryshimet e reja ligjore në lidhje me  rritjen e politikave ndëshkuese dhe futjen e dënimeve...

Çshenjtërimi i nacionalizmit

Sead Zimeri & Armanda Hysa Nacionalizmi si ideologji e formimit te kombit është fenomen i studiuar mirë sidomos në Perëndim dhe ekziston një literaturë e...

Nostalgji

Jo shumë kohë më parë rrugët ishin të mbushura përplot me fëmijë, duke luajtur me litarë; copëza guri, druri a çeliku. E pikërisht zëri...

Afrim Zhitia e Fahri Fazliu, dy heronjtë e Luftës së 2...

Tahir GJONBALAJ Njizët e pesë vjet më parë, më 2 nëntor 1989, uturima e mjeteve të blinduara dhe e makinerisë së luftës bashkë me aradhen...

Mosmbyllja e “Jugohromit” do të kontestohet në Gjykatën Kushtetuese

Tetovë, 2 nëntor - Lajmi për mosmbylljen e fabrikës “Jugohrom” ka sjellë reagimin e Lëvizjes EcoGuerilla, që proteston ashpër kundër vendimit të Qeverisë dhe...

Bushati në CNN: Jemi rehat, Shqipëria pjesë e koalicionit kundër ISIS

Tiranë, 29 tetor - Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati sqaron në një intervistë në CNN arsyet përse Shqipëria i është bashkuar koalicionit...

Zhduken një djalë dhe një vajzë e mitur nga Shkupi

Shkup, 2 nëntor - Një djalë dhe një vajzë nga Shkupi janë shpallur si të zhdukur nga familjarët e tyre. Policia bëri me dije se...

Kanita Suma synon “Këngën Magjike” me një baladë për nënën

Këngëtarja zëbukur nga Shkupi, Kanita Suma, vjen për publikun shqiptar me një baladë për nënën, në bashkëpunim me këngëtaren Leonora Poloska. Vogëlushja e cila u...