Nëse shkaktohet ndonjë shpërthim i madh nga vullkani, as Zvicra nuk është e sigurt

41 Lexime

Supervullkani i vendosur në Napoli po shkakton gjithnjë e më shumë tërmete, i fundit i ndodhur dy javë më parë. Nëse do të shpërthejë, mund të shkatërrojë të gjithë Europën. Autoritetet lokale tashmë janë të mbingarkuar

Kur napolitanët ecin në rrugët e Pozzuoli, një qytet i vogël port në qytetin metropolitan të Napolit, ata ndjejnë kërcënimin e vullkanit pikërisht nën këmbët e tyre. Toka ngrihet në mënyrë të pashmangshme nga deti. Fasadat e shtëpive të vjetra në qytetin e vogël po shemben. Toka nuk pushon kurrë së dridhuri. Dy javë më parë, lëkundjet arritën një intensitet të paparë në 40 vjet.

Nën Fushat Phlegrean, një supervullkan vlon në perëndim të Gjirit të Napolit, pak poshtë Pozzuoli, i cili ka 80 000 banorë. „Ne e dimë se diçka po del nga zorrët e tokës, prandaj toka po fryhet dhe ne po shohim tërmete më të forta“, shpjegon Giuseppe Luongo, profesor i vullkanologjisë, i cili vetë jeton në Pozzuoli.
Kjo mund të tregojë se dhoma e magmës së vullkanit po mbushet, megjithëse kjo mbetet e pasigurt. Vullkanologu i zgjedh fjalët e tij me kujdes: “Për momentin, nuk kemi asnjë të dhënë konkrete se një shpërthim i Campi Flegrei është i afërt”, thekson ai.

Megjithatë, kërkimet tregojnë se nëse supervullkani do të shpërthejë, shkatërrimi mund të shtrihet përtej kufijve të Italisë. Shumë banorë të Pozzuolit kanë një qëndrim fatalist ndaj këtij rreziku. “Nëse shkaktohet ndonjë shpërthim i madh, nuk do të jeni të sigurt as në Zvicër”, tha një i moshuar në tarracën e një lokali në Corso della Repubblica, në qendër të qytetit të vogël.

Autoritetet lokale kujtojnë ekzistencën e planit të tyre të evakuimit. Në rast të një shpërthimi, niveli 3, më i larti, do të shkaktohet. Të enjten e kaluar ishte menduar të zhvillohej një nga stërvitjet më të mëdha të evakuimit, por ajo u anulua në minutën e fundit.

Këshilltari i qytetit Giacomo Bandiera thotë: „Tashmë gjatë tërmeteve aktuale ne shohim se mbrojtja nga fatkeqësitë nuk funksionon kudo“. Ai preferon të përdorë kohën në dispozicion për të plotësuar këto boshllëqe.

„Është më mirë kështu,“ thotë Giuseppe Luongo, vullkanolog. „Plani i evakuimit të autoriteteve ka të ngjarë të ketë pasoja më shkatërruese sesa vetë shpërthimi vullkanik!“

Profesori vë në dukje dy të meta kryesore: afatin 72 orësh të planifikuar për evakuimin, i konsideruar i pamjaftueshëm dhe drejtimin e të evakuuarve drejt qendrës së Napolit, “pikërisht në drejtim të erës që bart hirin dhe shkëmbinjtë vullkanikë! »

Pas tërmetit të dy javëve më parë, shumë banorë të Pozzuolit u përpoqën të iknin vetë, duke shkaktuar bllokime të mëdha trafiku dhe duke e bërë të pamundur evakuimin. “Autoritetet na braktisën”, denoncon Laura Iovinelli, e tërbuar para shtëpisë së saj të barrikaduar. “Duhej të kuptonim se si të arrinim në siguri vetë. Është e pastër rastësi që askush nuk ka vdekur”.

Napolitanja aktualisht është duke qëndruar me një mikeshë pas evakuimit të shtëpisë së saj, e cila rrezikohej të shembet pas tërmetit. Më shumë se 70 ndërtesa të tjera janë gjithashtu të kërcënuara. „Ne jetojmë në një vullkan, por fatkeqësia jonë më e madhe është mbrojtja jonë civile“, thotë ajo e indinjuar.
Disa qindra metra më tutje, mbrojtja civile patrullon një bazë të përkohshme të ndërtuar pas tërmetit të fundit. Burra me uniformë presin të ulur në karrige plastike përpara tendave blu. „Banorët mund të vijnë këtu nëse ndihen në rrezik,“ shpjegon këshilltari i qytetit Giacomo Bandiera. Por tërmeti ka kaluar dhe çadrat tashmë janë bosh. Kohëzgjatja e pranisë së tyre mbetet e paqartë.

Shtëpitë e Pozzuolit janë të ndërtuara kryesisht nga shtufi i verdhë, një shkëmb vullkanik shumë i pranishëm në rajon. Edhe pse izolues, shtufi është më i butë se betoni.

Agjenti i pasurive të paluajtshme Giuseppe Urso shërben ekspres në zyrën e tij pa dritare në qendër të qytetit. “Shumë prej shtëpive këtu janë të vjetra dhe nuk janë rinovuar prej dekadash,” shpjegon ai. Strukturat do të dëmtoheshin për shkak të tërmeteve të përsëritura. “Por qeveria nuk na jep para për rinovim në shkallë të gjerë, ajo paguan vetëm kontribute për rindërtimin e shtëpive të prishura,” vazhdon burri.

Në jugperëndim të Pozzuoli, një lagje e braktisur ngrihet mbi çatitë e qytetit të vjetër, duke u bërë një simbol i dështimit të autoriteteve lokale. Pas një serie tërmetesh në vitet 1980, këto shtëpi u evakuuan. Pavarësisht milionave të investuara nga qeveria për rinovimin e tyre, një e treta e këtyre shtëpive mbeten të papërfunduara, të pabanuara dhe të padisponueshme për shitje. Te tjerat kane kohe qe kane mbaruar por nuk i perkasin askujt dhe nuk shiten. Kështu, një shtresë e trashë pluhuri mbulon dritaret dhe dorezat e dyerve të paprekura, duke dëshmuar për braktisjen që mbretëron në këto rrugë.

“Kemi frikë se i gjithë qyteti do të ndjekë të njëjtën rrugë si kjo lagje”, thotë Angelo Greco, fotograf nga Pozzuoli. Kjo situatë ka një ndikim të drejtpërdrejtë në ekonominë lokale, e ilustruar nga shkretimi i tarracave të restoranteve të Corso della Repubblica, shpesh të shkreta edhe në mbrëmje.

Disa banorë fajësojnë gazetarët për mungesën e turistëve. Pak para tërmetit, televizioni zviceran transmetoi një reportazh mbi Campi Flegrei në edicionin e tij italian, shkruan „Blick“, transmeton portali Shtegu. Të gjithë këtu e njohin këtë dokumentar që zemëroi shumë napolitanët. Ai është „senzacionalist dhe joshkencor“.

„Regjisorët luajtën skenarin shumë të pamundur të një shpërthimi të madh, i cili trembi shumë njerëz,“ shpjegon vullkanologu Guiseppe Luongo. Ai bën thirrje për besim më të madh në shkencë: „Ne monitorojmë vullkanet me përpikëri.“

Por ekspertët fillimisht raportojnë të dhënat tek autoritetet, të cilat vendosin se çfarë duhet të komunikohet, si të reagojnë dhe nëse duhet të evakuohen. Dhe stërvitja e anuluar e evakuimit e bën të qartë: për sa kohë që Pozzuoli vazhdon të luftojë me problemet e së kaluarës, do t’i mungojë energjia për t’u përgatitur për fatkeqësitë e mundshme dhe shumë më të mëdha të së ardhmes.