Ky është berberi shqiptar i Xhakës e Shaqirit me shokë

42 Lexime

Përpara fazës së 1/8-të të Kampionatit Europian kundër Italisë, Kombëtarja Zvicerane po mbështetet në aftësitë e prerjes së flokëve të Fatos Haxhisë. Parukeri është entuziast për punën e tij të re

Lojtarët do të duken të freskët në fazën e 16-të të Kampionatit Europian kundër Italisë! Fatos Haxhija e thotë me të qeshur për gazetën „20 Minuten“. Që nga kjo verë, 30-vjeçari është promovuar në Ligën e Kampionëve të parukierëve. Pse? Yjet e Kombëtares Zvicerane i besojnë Fatosit me kokën dhe flokët e tyre.
Dhe kjo edhe para përballjes së kampionatit europian ndaj italianëve. Shqiptari nga Kriens thotë se po udhëton për në Shtutgart para ndeshjes me Italinë për të prerë flokët e Granit Xhakës dhe Co. Këtë e bëri para ndeshjes së Gjermanisë dhe në fillim të kampit të Kampionatit Europian në St. Gallen. Kontakti erdhi pak javë më parë përmes Leonidas Stergiou.

Talentin Haxhija e ka njohur vitin e kaluar në Kampionatin Europian U-21 kur me kërkesë të kolegut të tij Darian Males, ka shoqëruar të riun zviceran për një javë në Rumani. “Kur mora WhatsApp-in nga Leonidas, menjëherë thashë po”, thotë ai, transmeton portali Shtegu. “Nuk e kuptoja më botën, isha jashtëzakonisht i lumtur dhe nuk mund ta besoja. Një ëndërr u bë realitet për mua”.

Dhe ajo është ende. Kur gazetarët e takojnë Fatosin pas punës, është në disponim të mirë. Ai thotë se ka tre vjet që e ka sallonin e tij. Ai e do punën e tij. I pëlqen t’i zbukurojë njerëzit, të flasë me ta dhe t’i bëjë të lumtur me një prerje flokësh. Fatosi: „Është një punë shumë kreative. Nuk jam penduar kurrë që bëra praktikën e parukierisë”.

Fatos Haxhija është i pajisur në mënyrë perfekte për Kombëtaren Zvicerane. Ai thotë: “Unë në fakt marr gjithçka me vete – përveç karriges. Unë gjithashtu kam një dritë me vete, kështu që mund të shoh gjithçka në mënyrë perfekte”.

Kjo është e kuptueshme. Nëse nuk do ta kishte bërë këtë, nuk do të ishte tani në Champions League të parukierëve. “Gëzimi është brutalisht i madh”, thotë Fatosi dhe shpjegon se shumica dërrmuese porosisin “prerjen tipike të futbollit” – të ashtuquajturin “prerje flokësh fade”. Anët janë të shkurtra dhe flokët e sipërm janë më të gjatë.

Dhe a kanë disa yje të Kombëtares Zvicerane kërkesa të veçanta? Fatosi qesh dhe thotë jo. Më pas ai shton udhëzimet e lojtarëve: “Mos i zbardh më kurrë flokët”. Kujtojmë: Në Europianin e kaluar pati diskutime për shkak se disa yje të Kombëtares Zvicerane i lyen flokët bionde. Parukieri nuk e kupton pse ka disa kritika kur futbollistët presin flokët para ndeshjes.

Ai thotë: “Vizita e parukierit nuk i shpërqendron lojtarët. Gjithsesi ua kam prerë flokët të paktën 48 orë më parë”. Dhe është kështu: “Njerëzit duan të duken të kuruar. Kjo është e kuptueshme, ata gjithashtu luajnë para një publiku prej miliona”. Përveç kësaj, prerja e flokëve nuk do të zgjaste më shumë se 30 minuta.
Vizita e tij para ndeshjes me Italinë nuk zgjati më. Në Shtutgart ai pret flokët e yjeve të Kombëtares Zvicerane në zonën e wellness. “Unë në fakt marr gjithçka me vete – përveç karriges. Kam edhe një dritë me vete që të shoh gjithçka në mënyrë perfekte”, thotë ai. Nuk ka çmim të veçantë për futbollistët: “Ata i paguajnë çmimet normale”.

Deri më tani, prerjet e flokëve të Fatosit i kanë sjellë fat zviceranëve. Po ashtu në të ardhmen? Është për të shpresuar. Një gjë është e sigurt: zviceranët do të duken „të freskët“ falë Fatosit.