Kosovari ngacmon seksualisht një police në Zvicër

35 Lexime

Ajo që duhet të ishte një festë paqësore e Vitit të Ri për një familje kthehet në një makth kur një konsumues i drogës e kthen atë në një makth

Pasi një 31-vjeçar mori kanabis dhe kokainë në shtëpinë e prindërve të tij në mbrëmjen e 31 dhjetorit 2022, burri shkaktoi trazira në rrugët e Suhr AG. Siç raporton “Aargauer Zeitung”, ai ka sulmuar një familje që dëshironte ta festonte në paqe natën e Vitit të Ri.

Sipas prokurorisë, kosovari ka qenë jashtëzakonisht agresiv – përveç debateve verbale ka pasur edhe disa sulme fizike. Vetëm pasi i hodhi një shishe uiski njërit prej të pranishmëve, ai u zhduk – por vetëm një orë më vonë u rishfaq.

Siç citon “AZ” nga urdhërdënimi, 31-vjeçari kërcënoi celebruesit se kishin “tre minuta të tjera”. Kur ata morën rrugën për në shtëpi, burri i ndoqi dhe sulmoi një burrë tjetër. Për shkak se ai përplasi ballin e tij në nofullën e sipërme, viktima, e cila më vonë e akuzoi, pësoi „një kontuzion të gjakosur në buzën e sipërme me ënjtje të konsiderueshme dhe hematomë, një çarje pak të hapur (në gojë në buzën e sipërme) dhe dy dhëmbë ishin u lirua si rezultat“ , siç shihet nga urdhrëidënimi.

Para se të largohej kosovari, ai gjithashtu kërcënoi se do ta vriste atë dhe familjen e tij dhe të plagosurin e quajti “viktimë”. Menjëherë më pas ai ka qëlluar dy herë në ajër pranë personave të tjerë me pistoletë Mauser 6.35 mm.

Kur u thirrën shërbimet e urgjencës në Aargau dhe një police dhe një oficer policie donin të arrestonin burrin, 31-vjeçari shkoi një hap më tej: ai e ofendoi policen si “kurvë” dhe “lesbike”. Ai tha gjithashtu se meqenëse ishte grua, gjithsesi nuk kishte çfarë të raportonte, transmeton portali Shtegu. Ajo do të shihte se çfarë do të ndodhte nëse do të ulej në prehrin e tij.

Gjatë këtyre deklaratave ai dyshohet se ka lëvizur ijet në mënyrë seksuale dhe ka luajtur me gjuhën e tij. Siç dëshmoi më vonë policja, kjo e bëri atë të ndjente se i ishte shkelur integriteti seksual dhe ndjenja e nderit.

Edhe kolegu i saj mashkull u ofendua nga kosovari: ai e quajti policin “peder”, “llum” dhe “qen”.

Burri ishte tashmë i njohur për policinë. Ai jo vetëm që kërcënoi një të njohur që i kishte borxh me mesazhe si “Do të të gjej” dhe “bulash”, por vodhi edhe veturën e babait të tij dhe qarkullonte me të – pa patentë shofer.

Për këto vepra, 31-vjeçari tashmë është dënuar me gjobë me kusht prej 180 tarifash ditore prej 60 frangash dhe 3 500 franga gjobë. Meqenëse ai kundërshtoi urdhërdënimin, por nuk u paraqit para Gjykatës së Qarkut Aarau në datën e rënë dakord, u shtuan edhe 800 deri në 1 200 franga të tjera.
Së bashku me tarifat dhe shpenzimet e policisë, burri tani duhet të paguajë mbi 12 000 franga.