Kombëtarja zvicerane nuk mundet dot pa Xherdan Shaqirin

27 Lexime

A do të arrijë Xherdan Shaqiri në formë të mirë në Euro? Sinjalet shumë pozitive e lejojnë yllin e Kombëtares zvicerane të jetë optimist. Dhe të gjithë zviceranët me të

Sa gola penallti ka shënuar Xherdan Shaqiri për kombëtaren e Zvicrës? Ndjenja e parë kur përgjigjem është se duhet të ketë pasur disa në 14 vite karrierë ndërkombëtare dhe 122 paraqitje… Por e vërteta është se “XS” dyfishoi totalin e tij të martën, duke shkuar nga 1 në 2!

Hera e parë që shënon penallti me fanellën e Natit? Kundër Andorrës vjeshtën e kaluar (3-0). Kundër Estonisë ai humbi edhe tentativën e parë, më pas pati një shans të dytë, duke u transformuar këtë herë duke zgjedhur anën tjetër.

Shaqiri nuk do ta kujtojë përgjithmonë golin e tij të 31-të kombëtar, pasi në të kaluarën ka pasur më të rëndësishëm dhe më spektakolar. Dhe përqafimi me të ftuarin yll të ditës, Marco Odermatt, padyshim se do të ketë një ndikim më të madh tek ai sesa kjo penallti e suksesshme në dy faza.

Por në planin afatshkurtër, ky sukses do të vlejë peshën e tij në ar: sepse ky gol i jep lojtarit më të mirë sulmues zviceran një ndjenjë të mirë për Euron.
Miqësorët e marsit kundër Danimarkës (0-0) dhe Irlandës (1-0) zbuluan edhe një herë se sa e varur është Zvicra nga Shaqiri për të shënuar gola, qoftë si pasues apo golashënues, si gjuajtja e tij e lirë fitimtare në Dublin. Frymëzimi brilant nga një set set, siç me shumë gjasa do të nevojitet gjatë ndeshjeve të Euro-grupit kundër hungarezëve dhe skocezëve.

Forma e Shaqirit ka qenë pikëpyetje që kur ai u largua për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në dimrin e vitit 2022. A është ende në formë? A po humbet cilësinë dhe ritmin individual për shkak të nivelit mesatar të MLS? Që nga fillimi i vitit, ai ka luajtur vetëm 745 minuta në ligë (12 ndeshje) me Çikagon. I mungon ritmi, kjo është e pamohueshme, por situatën mund ta shohim edhe nga një kënd më pozitiv: Shaqa vjen në Euro me më shumë freski se drejtuesit e tjerë të Kombëtares zvicerane, që kanë luajtur 50 ose më shumë ndeshje që nga fillimi i sezonit.

Garat e kthimit, por edhe ato sulmuese, ndoshta janë bërë më të shkurtra, veçanërisht për shkak të moshës, dhe periudhat e mungesës më të gjata, shkruan gazeta „Blick“, transmeton portali Shtegu. Por numri 23 mbetet thelbësor. Sigurisht, Estonia është një kundërshtar që nuk është në nivelin e atyre që do të takohet Zvicra në Euro dhe të flitet për “shkëlqim” për ta cilësuar performancën si “XS” do të ishte ekzagjerim. Por Xherdan Shaqiri është një nga më të mirët në fillim të ndeshjes, ai që ka mundësinë e parë (por e humbet, me këmbën e djathtë), më pas u jep dy pasime madhështore bashkëlojtarëve dhe dërgon një kros të saktë për kokën e Fabianit. Schär. Nico Elvedi më pas e kthen topin për 3-0. Përcaktues, gjithmonë!