Goli i ëndrrave i Xhakës ia sjell Leverkuseit trofeun e dyfishtë

47 Lexime

Sezoni më i suksesshëm në historinë e Bayer Leverkusenit përfundoi me fitoren e kupës në Berlin – dhe golin e ëndrrave shumë të rëndësishme nga Granit Xhaka

Nga njëra anë kampionët e rinj të Gjermanisë, nga ana tjetër një ekip i kategorisë së dytë të kërcënuar me rënie. Kaiserslauterni kundër Leverkusenit dukej si një aferë e qartë para finales së kupës. Por nuk ishte kështu në lojë, Leverkusen shfaqi vështirësi, luajti një gjysmë të tërë me numër të madh për shkak të një kartoni verdhekuq dhe për këtë arsye nuk ishte aq dominues sa në javët e fundit. Kaiserslauterni e shfrytëzoi këtë dhe pati raste të rrezikshme. Por në fund Leverkuseno ishte në gjendje të festonte sërish – falë fitores së ngushtë 1-0 dhe Granit Xhakës.

Në minutën e 16-të të lojës, topi i vjen kapitenit të Zvicrës jashtë zonës së rreptësisë. Xhaka godet direkt me këmbën e majtë dhe e fut topin në portë për të bërë rezultatin 1-0. Gol ëndrrash, fitues i dyfishtë. Fundi i një sezoni të jashtëzakonshëm për 31-vjeçarin. Në të njëjtën kohë, ai është golashënuesi i parë zviceran në historinë e finales së Kupës DFB.

Xhaka, golashënuesi, vendimmarrësi i lojës dhe drejtori i mesfushës, tregoi një tjetër performancë të lartë krahasuar me humbjen e parë të sezonit në finalen e Euroligës të mërkurën.