Goli i djaloshit shqiptar Demir Xhemalija ka mahnitur botën

327 Lexime

Kapiteni shqiptar i Kombëtares Zvicerane U-17, Demir Xhemalija e ka mahnitur botëne futbollit me një supergol të ëndrrave në Kampionatin Europian

Raundi final i Kampionatit të 39-të Europian të Futbollit U-17 po zhvillohet nga 17 maji deri më 2 qershor 2023 në Hungari. Është hera e dytë që Hungaria organizon një kampionat europian të kësaj grupmoshe, i fundit është Kampionati Europian i Futbollit U-16 në vitin 1985. Kampionati Europian i Futbollit U-19 2014 dhe pjesë të Kampionatit Europian të Futbollit U-21 2021 u zhvilluan gjithashtu në Hungari. Franca është kampione në fuqi. Të 55 anëtarët e UEFA-s kishin paraqitur nga një ekip. Pas pushtimit rus të Ukrainës, skuadra ruse u skualifikua nga kualifikimi. Skuadrat e Gjermanisë dhe Zvicrës mund të kualifikohen në turneun final, Austria dhe Lihtenshtajni dështuan në kualifikim.

Turneu shërben gjithashtu si kualifikues për Kupën e Botës U-17 2023, për të cilën kualifikohen pesë skuadrat më të mira nga finalet e Kampionatit Europian.

E në këtë turne, djaloshi shqiptar me prejardhje nga fshati Celinë i Kosovës, njëherit edhe kapiten i Kombëtares Zvicerane U-17, ka shënuar një supergol duke u bërë temë e shumë mediave botërore dhe duke lënë gojëhapur edhe njohësit më të mirë të futbollit.

Për Kombëtaren Zvicerane U-17 në Kampionatin Europian të Hungarisë, gjerat po shkojnë si është më së miri. Pas dy ndeshjesh, skuadra e trajnerit Sascha Stauch ka gjashtë pikë dhe është në krye të tabelës me Anglinë. Në ndeshjen e parë në grup ata mundën Holandën. Së fundmi, të rinjtë fituan ndaj Kroacisë 2-1. Fitoren e nisi vetë kapiteni Demir Xhemalija me një gol nga 30 metra. Juniori i FCB më vonë shënoi golin e fitores ndaj kolegut të tij të klubit Marvin Akahomen. Ndeshja finale e së mërkurës është një betejë kryesore me Anglinë për fitoren në grup.

Përndryshe, portali „Shtegu.com“ merr vesh se idhulli i Demirit është Granit Xhaka dhe luan në të njëjtën pozitë, duke premtuar se në një të ardhme të afërt do të kemi një futbollist super të talentuar.

Në videon e mëposhtme mund ta shihni supergolin e Demirit:

https://twitter.com/FootballReprt/status/1660295953465655296?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1660295953465655296%7Ctwgr%5E90dc09685104ac4834392a40962091ad0f398d10%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.20min.ch%2Fstory%2Fdemir-xhemalija-leitet-u-17-nati-sieg-ein-782924337325