SKANDALOZE: Gazetari Arlind Sadiku ka humbur akreditimin për Euro

34 Lexime

Gazetari është arsyetuar te gazeta „Blick“ dhe kritikoi ashpër UEFA-n

Gjashtë vite pas aferës së shqiponjës dykrenore gjatë Botërorit në Rusi, shpendi heraldik shqiptar po bën bujë edhe gjatë Euros në Gjermani. Në qendër të aferës është gazetari i televizionit kosovar Arlind Sadiku. Të dielën, gjatë ndeshjes së grupit ndërmjet Serbisë dhe Anglisë, gazetari ua tregoi gjestin e shqiponjës dykreno publikut serb.

Për Arlind Sadikun kjo tashmë ka pasoja të rënda. UEFA i tërhoqi të gjitha akreditimet e gazetarit. “Unë nuk kam ofenduar apo provokuar askënd. Unë jam thjesht krenar për simbolin që na përfaqëson”, tha gazetari për „Blick“. Sipas tij, veprimi i tij ishte vetëm një reagim ndaj thirrjeve antikosovare të përkrahësve serbë.

Siç tregojnë video incizimet, thirrjet “Kosova është Serbi” janë dëgjuar disa herë në stadiumin e Shalkes. “Përveç kësaj, mbështetësit serbë mundën të varnin flamuj nacionalistë pa u shqetësuar”, thotë Arlind Sadiku. Një flamur i tillë tashmë kishte bërë bujë gjatë Botërorit 2022, kur u shfaq në një foto të dhomës së zhveshjes serbe.

Sipas mediave të ndryshme ndërkombëtare, federata serbe ka raportuar në UEFA veprimin e gazetarit dhe ka kërkuar përjashtimin e tij. Arlind Sadiku është shumë kritik ndaj faktit që UEFA tani po e pranon këtë kërkesë. „Është një precedent i rrezikshëm“, tha njeriu i televizionit. Për më tepër, ai e sheh shumë të diskutueshme që UEFA e vendosi atë dhe kolegët e tij kosovarë të punës pikërisht përballë këndit të tifozëve serbë.

Të mërkurën, Blick i kërkoi UEFA-s të merrte një qëndrim për incidentin. “Akreditimi i një gazetari u tërhoq për shkak të sjelljes jokorrekte gjatë ndeshjes ndërmjet Serbisë dhe Anglisë”, konfirmon shoqata. Gazetari mund të zëvendësohet nga një gazetar tjetër nga e njëjta organizatë për pjesën e mbetur të turneut.
Gjesti i shqiponjës dykrenore nuk është realisht i ndaluar. Shenja e dorës, për shembull, zbukuron logon zyrtare të fushatës së Shqipërisë në Euro, e cila, sipas Arlind Sadikut, shfaqet edhe në autobusin e ekipit. Pavarësisht gjithçkaje, gazetari i televizionit nuk mund të bëjë më detyrën e tij për pjesën tjetër të Euro. Arlind Sadiku duhej ta ndiqte nga tribuna ndeshjen 2-2 mes Shqipërisë dhe Kroacisë si shikues.