Avioni i Chair goditet nga shpendët dhe kthehet në aeroportin e Cyrihut

49 Lexime

Një avion i Chair Airlines, të dielën në mëngjes u përplas me një tufë zogjsh pasi u ngrit. 92 pasagjerët u nisën për në Hurghada me dy orë vonesë

Një Airbus A320-214 me destinacion Hurghada i linjës ajrore zvicerane Chair duhej të ndërpriste ngritjen herët në mëngjes të së dielës. Arsyeja: Një zog që hyri në motorin e avionit me 92 pasagjerë në bord. Këtë e bëri të ditur Tiziano Ponseggi nga Chair Airlines në një deklaratë të dielën, transmeton portali Shtegu.

Për shkak të goditjes së shpendëve, avioni më pas duhej të kthehej në stendën në aeroportin e Cyrihut për një inspektim teknik. Pas inspektimit, fluturimi u nis me dy orë vonesë për në Hurghada.