Të ushtruarit nuk njeh moshë

Duke u kthyer pas në kohë, cili është imazhi më i zakonshëm i gjyshërve tanë? Ne ndoshta i shohim ata të angazhuar në një turne...

Disa këshilla për jetën nga 100 vjeçarët

29.10.2019 E nga kush mund të mësojmë më shumë se nga një njeri që ka kaluar në çdo fazë jete? Këto këshilla do t’iu bëjnë të...

Ushqimet që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, duke e dërguar gjakun me oksigjen në zemër dhe duke e...

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas Kuranit, që rikthen shikimin...

  2019-08-25 Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul...

Përse duhet të konsumoni vezë

15.04.2019 Konsumi i vezëve të paktën 4 në javë bën shumë mirë për shëndetin e syve. Sipas një studimi të publikuar në revistën Clinical Nutrition,...

Mjeku shqiptar tregon deformimet që pëson trupi i njeriut nga përdorimi...

  2019-07-16 Mjeku Dion Riza   Sot çdo ditë e më shumë njerëzit po krijojnë varësi nga telefonat dhe nga kompjuteri. Si kompjuteri dhe telefoni po ndryshojnë jo vetëm...

Shkencëtarët thonë se Alzhajmeri mund të zbulohet 20 vite përpara se...

2019-08-03 Ky test ka mundësi të parashikoj sëmundjen shkatërruese të trurit 20 vite përpara se të filloi humbja e kujtesës, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.   Testi...

Përse çdo ditë duhet të zgjoheni shumë herët në mëngjes

  2019-08-10   Siç edhe kishte thënë Benjamin Franklin, fjetja dhe zgjimi herët e bëjnë një njeri të shëndetshëm, të pasur e të mençur. Por, përveç nëse flini...

Shenjat paralajmëruese të atakut, trajtimi që duhet të bëni menjëherë

21.01.2019             Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të...

Mjekët e përgjithshëm në Zvicër duan dy herë më shumë para...

Mjekët e përgjithshëm duhet të marrin 24.50 franga për vaksinimin nga koronavirusi. Ata ankohen se kjo shumë nuk i lmbulon kostot e tyre. Tani...