Të ushtruarit nuk njeh moshë

Duke u kthyer pas në kohë, cili është imazhi më i zakonshëm i gjyshërve tanë? Ne ndoshta i shohim ata të angazhuar në një turne...

Çfarë ndodh me trupin kur mbani lart këmbët për 20 minuta!

23:53:08              2017-06-23       Duke parë foton e mësipërme, me siguri u kujtuat për herët kur edhe ju e këni bërë...

Në vendet myslimane kanceri nuk konsiderohet si sëmundje serioze, ata kanë...

19.10.2019 Liridona Vejseli Në faqen e Alexander Chernigovsky në Facebook, u shfaq një tekst mbi trajtimin e sëmundjeve malinje në vendet islamike. Në faqen e tij, ai...

Mjekët tregojnë përse nuk duhet të qëndroni asnjëherë në këmbë kur...

2019-07-09     Hulumtimi i paradokohshëm ka treguar që pozita e trupit tuaj dhe e qëndrimit tuaj kanë rëndësi kyç kur jeni duke pirë ujë. Në të vërtetë,...

Shenjat paralajmëruese të atakut, trajtimi që duhet të bëni menjëherë

21.01.2019             Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të...

Pirja e alkoolit çdo ditë mund të shpejtojë plakjen e trurit...

04.02.2020 Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë Jugore shikuan më shumë se 17,000 skanime të trurit për të parë ndryshimet nga pirja e duhanit dhe pirja...

Përse çdo ditë duhet të zgjoheni shumë herët në mëngjes

  2019-08-10   Siç edhe kishte thënë Benjamin Franklin, fjetja dhe zgjimi herët e bëjnë një njeri të shëndetshëm, të pasur e të mençur. Por, përveç nëse flini...

Dhimbje të forta shpine? Atsyet se nga se mund të vuani

20/06/2019     Dhimbje të forta shpine? Atsyet se nga se mund të vuani   Artroza mund të komplikohet lehtësisht me një tjetër situatë sëmundjeje lidhur kjo me dekalcifikimin...

Ushqimet që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, duke e dërguar gjakun me oksigjen në zemër dhe duke e...

Studimi vë në pikëpyetje operacionet cezariane

Operacionet cezariane bëjnë që foshnjat të humbin mbrojtjen natyrale nga supermikrobet. Sipas një studimi, fëmijët që lindin në mënyrë natyrale marrin mikrobiomën e të...