Në vendet myslimane kanceri nuk konsiderohet si sëmundje serioze, ata kanë...

19.10.2019 Liridona Vejseli Në faqen e Alexander Chernigovsky në Facebook, u shfaq një tekst mbi trajtimin e sëmundjeve malinje në vendet islamike. Në faqen e tij, ai...

Ekspertët zbulojnë se si ndikon kafeja e mëngjesit në organizmin tonë

Për shumë njerëz, pirja e kafesë së mëngjesit është pjesë e rutinës së tyre të përditshme. Megjithatë, derisa mijëra njerëz mbështeten në kafenë e parë...

Ilaçi popullor të përdoret që 300 vjet për hjekjen e gurit...

02/10/2019 Guri në veshka shkakton dhembje e cila mund të shfaqet në pjesën poshtme të stomakut dhe në gilca, në shpinë dhe nën brinjë. Veç kësaj,...

Studimi vë në pikëpyetje operacionet cezariane

Operacionet cezariane bëjnë që foshnjat të humbin mbrojtjen natyrale nga supermikrobet. Sipas një studimi, fëmijët që lindin në mënyrë natyrale marrin mikrobiomën e të...

Ushqimet që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës

Arteriet janë kanale, të cilat kanë një funksion shumë të rëndësishëm për zemrën, duke e dërguar gjakun me oksigjen në zemër dhe duke e...

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas Kuranit, që rikthen shikimin...

  2019-08-25 Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul...

Përse çdo ditë duhet të zgjoheni shumë herët në mëngjes

  2019-08-10   Siç edhe kishte thënë Benjamin Franklin, fjetja dhe zgjimi herët e bëjnë një njeri të shëndetshëm, të pasur e të mençur. Por, përveç nëse flini...

Shkencëtarët thonë se Alzhajmeri mund të zbulohet 20 vite përpara se...

2019-08-03 Ky test ka mundësi të parashikoj sëmundjen shkatërruese të trurit 20 vite përpara se të filloi humbja e kujtesës, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.   Testi...

Fruta që pastron gjakun dhe shëron sëmundjet më shqetësuese

 2019-07-29   Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, nektarina renditet edhe si një frutë kuruese. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e nektarinës,...

Mjeku shqiptar tregon deformimet që pëson trupi i njeriut nga përdorimi...

  2019-07-16 Mjeku Dion Riza   Sot çdo ditë e më shumë njerëzit po krijojnë varësi nga telefonat dhe nga kompjuteri. Si kompjuteri dhe telefoni po ndryshojnë jo vetëm...