Zgjedhjet shqiptare në sytë e mediave ndërkombëtare

Shqipëria përgatitet për një situatë të tensionuar zgjedhore e mban një palë zgjedhje si asnjë tjetër që prej daljes nga komunizmi në 1990-tën, thotë...

Edhe Shqipëria nuk merr pjesë në Samitin në Bosnjë, solidarizohet me...

2019-07-08   Tiranë, 7 korrik – Ministri i angazhuar për Evropë dhe Punë të Jashtme, Gent Cakaj, kumtoi se Shqipëria nuk do të marrë pjesë në...

“The Guardian” reportazh për vilën e Enver Hoxhës (Foto)

Brendia e vilës tre katëshe, të mbushur me nënkalime, të Enver Hoxhës, është thuajse ashtu siç ishte kur lideri komunist i Shqipërisë u nda...

Si ishte aeroporti i Vlorës në vitet 1914-1916 dhe në vitet...

Shqipëria ka një histori relativisht të hershme të transportit civil e ushtarak ajror. Fluturimet e para janë realizuar në Shqipëri për qëllime ushtarake, e...

DW: Ballkani Perëndimor në pritje

Analiza e Dojçe Veles për samitin e Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor në Poloni sugjeron se Brukseli edhe më tej merret me...

Frikë dhe “show” në Durrës, rrufetë shndritin bregdetin

Mesnata e djeshme ka dhuruar një surprizë fantastike në qytetin e Durrësit. Të gjithë pushuesit, të pranishëm me pushime në qytetin bregdetar, kanë pasur...

Anije luftarake italiane e fundosur në Gjirin e Sarandës

Fation Plaku, fotograf nga Tirana, ka realizuar një fotografi në Gjirin e Sarandës, ku nga lartësia, shihet e fundosur një anije luftarake italiane. “Anije luftarake...

500 shtëpitë e para do të ndërtohen në Laç nga Erdogani

Në Laç do të nisë shembja e godinave të cilat kanë rezultuar të pabanueshme për shkak të tërmetit. Kryeministri i vendit, Edi Rama deklaroi sot...

Arsyeja pse Greqia e sulmoi Shqipërinë më 1949 u mësua në...

70 vite më parë, më 2 gusht të 1949, Greqia sulmoi kufijtë juglindorë të Shqipërisë duke vrarë mbi 100 ushtarë dhe oficerë që luftuan...

Flamur gjigant turk në Medresenë e Shkodrës. Revoltohen qytetarët

Një flamur gjigant është vendosur në pjesën e përparme të medresesë“Haxhi Sheh Shamia” Dega e Vajzave, në qytetin e Shkodrës çka ka sjellë edhe revoltimin...