Gabime të shumta në përdorimin e shqipes në dëftesa

Gjuha shqipe vazhdon të ketë mangësi në përdorimin e saj. Disa dëftesa të nxënësve në grafën e nënshtetësisë e kanë të shkruar “Maqedonas/e” e...

Kiracovski nga LSDM hap front të ri me biznesmenin Azmanov

Aleksandar Kiracovski hap front të ri me biznesmenin Zoran Azmanov, njëri ndër investitorët më të mëdhenj të Maqedonisë. Pas një deklarate nga biznesmeni Azmanov në...

Kur Shkupi ishte zemra e Kosovës

Vrasja e një “gjermani” në Gjakovë, frika nga treni në Prishtinë, shkolla franceze në Mitrovicë dhe italiane në Shkup, 1200 dyqanet e Prizrenit dhe...

Arben Taravari sivjet bëhet Haxhi

Pas Bujar Osmanit dhe Muhamed Zekirit edhe Arben Taravari do të bëhet Haxhi. Flaka mëson që këto ditë Arben Taravari do të niset drejt...

Librat amë nga sot me grafë të re për shtetësinë e...

Grafa për “shtetësi” në certifikatat e lindjes, të kurorëzimeve dhe të vdekjes, që deri tani ka qenë e plotësuar me viza të pjerrëta, tani...

Në Maqedoni shkollat po zbrazen, në Perëndim përplot me nxënës shqiptarë...

Deri sa në Maqedoni dita ditës vijnë informacione për rënie të numrit ë nxënësve shqiptarë, si në shkolat nëpër fshatra, poashtu edhe nëpër qytete,...

Nefi Useini rrah edhe një profesor, reagojnë partitë opozitare

Këshilltari i Komunës së Ohrit nga radhët e BDI-së, Nefi Useini, përsëri u përfshi në një sulm fizik, raporton tv21. Kësaj radhe viktimë e...

Pjesëtarit të Grupit të Kumanovës, Dem Shehu nuk i lejohet takimi...

Demë Shehu, anëtar i “Grupit të Kumanovës”, i cili për momentin është i vendosur në burgun e Shutkës, për më tepër se katër vite...

Shkupi më vitin 1919: 81.3% shqiptarë, 0% maqedonas, 15% bullgarë, 0.13%...

2019-09-08   Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej...

Deputeti i PDSH-së: Duhet Menduh Thaçi të takohet me Ali Ahmetin,...

Deputeti i PDSH-së, Ernad Fejzullahu ka shkruar një shkrim i cili titullohet, "Duhet Menduh Thaci të takohet me Ali Ahmetin, që të vijnë në...