BE: Të gjithë liderët e Ballkanit mbështesin vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian (BE) në njoftimin për media pas takimit, ka thënë se për shkak të perspektivës së qartë që Ballkani Perëndimor ka për Bashkimin...

Kurti shpalos planin për ta ndaluar invazionin ruso-serbë në Ballkan

05/02/2019   Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaroi se egziston një përpjekje për ndaluar invazionin serbo rus në rajonin e Ballkanit.   Në emisionin “A”, I cili...

Ia shpëtoi jetën, gjermani rikthehet në dasmën e djalit nga Drenica...

Aktivisti humanitar nga Gjermania Manfred Kühle është rikthyer në Drenicë, aty ku para 20 viteve ia kishte shpëtuar jetën Drenit Bajraktarit, kur kishte vetëm...

BIA serbe qëndron pas sulmit në Konsullatën e Kosovës në Kopenhagë

Mëngjesin e së mërkurës është sulmuar Konsullata e Republikës së Kosovës në Kopenhagë, në Mbretërinë e Danimarkës si dhe është dëmtuar Stema e Shtetit...

Shala: Kosova mund t’i vendosë taksë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Në debatin për efektet e taksës 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës, organizuar nga Instituti Riinvest, ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, ka...

Avioni më i frikshëm në botë, që u aktivizua në Kosovë,...

Avioni legjendar B-2 Stealth Bomber e ka kryer fluturimin e parë në verën e vitit 1989. Një nga arsyet që këtij avioni ia kanë...

BUGAJSKI: Mini- Shengeni ka dy probleme të rënda

Analisti i njohur në SHBA, Janusz Bugajski ka dhënë një opinion të shkurtër për gazetën Dita lidhur me takimin e Ohrit, mes Presidentit Serb...

Shqiptari nga Kosova, që mban rekordin botëror të kujtesës

Idriz Zogaj, shqiptar nga Kosova që jeton në Suedi, prej vitesh merret me sportin e kujtesës, merr pjesë në kampionate botërore, ka fituar shumë...

I vazhdohet paraburgimi edhe për dy muaj Oliver Ivanovqit

Në Gjykatën Themelore në veri të Mitrovicës, ia ka zgjatur edhe për dy muaj paraburgimin liderit të serbëve të veriut, Oliver Ivanoviqit, i akuzuar...

Shala i shkruan Bekteshit: Hiqni barrierat, në të kundërtën masa reciprociteti

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala i bënë edhe një paralajmërim ministrit të Ekonomisë të vendit tonë Kreshnik Bekteshit. Këtë here Shala i...