Vendimi për ndalimin e telefonave në shkolla ka filluar të zbatohet...

26.02.2019 Vendimi i ministrit të Arsimit për ndalimin e përdorimit të telefonave mobilë ka filluar të zbatohet në të gjitha institucionet arsimore parauniversitare. Këshilltari i ministrit...

Partitë kritikohen për numrin minimal të grave në listat zgjedhore

Partitë politike në Kosovë tashmë kanë hartuar listat e kandidatëve për zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit, duke përfshirë edhe kuotën ligjore e cila parasheh...

BIA serbe qëndron pas sulmit në Konsullatën e Kosovës në Kopenhagë

Mëngjesin e së mërkurës është sulmuar Konsullata e Republikës së Kosovës në Kopenhagë, në Mbretërinë e Danimarkës si dhe është dëmtuar Stema e Shtetit...

Shqiptari nga Kosova, që mban rekordin botëror të kujtesës

Idriz Zogaj, shqiptar nga Kosova që jeton në Suedi, prej vitesh merret me sportin e kujtesës, merr pjesë në kampionate botërore, ka fituar shumë...

Ambasada amerikane: Kosova e Serbia të punojnë ngushtë e shpejtë, drejt...

Në këtë kumtesë thuhet se në Prishtinë, Grenell ka takuar presidentin Hashim Thaçi, dhe krerët e partive politike, Albin Kurtin, Isa Mustafën, Vjosa Osmanin,...

IFIMES: Ja kush do t’i fitoj zgjedhjet në Kosovë (Dokument)

IFIMES ka përgatitur një analizë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Republikën e Kosovës. Sipas këtij hulumtimi situata në skenën politike dhe orientimi i...

Të shtunën Albin Kurti vjen në Shkup

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti të shtunën vjen në Shkup në kuadër të fushatës parazgjedhore e cila ende zyrtarisht nuk ka filluar në...

Jakup Krasniqi merr ftesë nga Specialja

Ka marrë ftesë nga Gjykata Speciale edhe Jakup Krasniqi, ish-zëdhënësi i UÇK-së, e tash kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate. Kransiqi, thotë se “Ndihem...

Albert Einsteini i Shqipërisë… (Video)

Agim Hyseni, 71-vjeçari nga Vlora jetën e tij ia ka kushtuar punimit të hekurit në mënyrë artizanale. Ai thotë se është pasioni dhe talenti...

Mimoza Kusari-Lila tregon pse ka hyrë në listë me Vetëvendosjen

Kryetarja e Alternativës dhe kandidatja për deputete në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari e ftuar në emisionin Pressing të televizionit T7 ka treguar...