Revista amerikane: Shqiptarja Eva Belishova, piktorja e vitit

30/04/2019     Destig 5”, revista e njohur amerikane e ka shpallur piktoren shqiptare, Eva Belishova “Top Artist“ për vitin 2019. Tepër e njohur në shtetin e...

Dorëshkrimet, 3 poezi të pabotuara të Dritëro Agollit

05.02.2019 Poezi të tjera të zgjedhura nga krijimtaria e shkrimtarit në vite. Botohen në shenjë kujtimi, respekti dhe nderimi me rastin e 2-vjetorit të largimit...

Piktori Gazmend Freitag një realist

ASJE DUKA Gazmend Freitag, lindi për të hyrë në botën e pikturës si një uragan, ku natyra njerëzore gjeti pasqyrimin e vet më të çilter....

Vallja dhe kënga shqipe jehoi në Krushevë (Foto)

Shoqëria Kulturore Artistike “Emin Duraku” nga Shkupi ishte pjesë e manifestimit për shënimin e 116 vjetorit të kryengritjes së Ilindenit. Me valle popullore, trupa e...

Shqiptarët janë raca më e bukur, shprehet studiusi dhe udhëpërshkruesi françez,...

1.04.2019   Xhemaledin Salihu/   /Përshtypjet nga leximi i librit: Ami Boue, Shqipëria/në Turqinë Europiane/, në përkthim të Ilirjana Angonit, Tiranë, 2011/ Në parathënien e botuesit thuhet se ky...

Vdiq Refet Sulejman legjenda, i njohur si Papo Alfonso

2019-08-09 Pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë, 8 gusht 2019, në shtëpinë në Suto Orizar - Shkup, në moshën 87 vjeç vdiq Refet...

Nxënësit nga SHPM “Jahja Kemal” nga Panairi i shkencave të Inxhinierisë...

27/03/2019   Nxënësit nga SHPM ” Jahja Kemal ” edhe njëherë e prezentuar vendin tonë në shkencë në Panairin Shqiptar të Shkencës dhe Inxhinierisë ASEF (Panairi...

Besiana Mehmedi, kthehet pas një dekade në Opera

Besiana Mehmedi luan rolin e Orfeut   Në kuadër të “Verës kulturore tetovare” me datë 28 korrik me fillim në ora20:00 mezzosopranoja Besiana Mehmedi për herë...

Kush ishte Ibrahim Fehmiu, babai i Bekim Fehmiut

22.02.2019 FAMILJA E BEKIM FEHMIUT Babai i Bekimit, Ibrahim Fehmiu, u lind më 1892 në Gjakovë, në një familje tregtare dhe shumë fetare dhe kreu shkollën...

Sesion shkencor për prof. Remzi Nesimin

  23.03.2019 Shkup, 21 mars – Sot në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve u organizua sesioni shkencor me rastin e njëvjetorit të vdekjes...