Shqiptari në Bujanoc bllokon shfaqjen e filmit ruso-serb me përmbajtje antishqiptare

  14/04/2019   Edhe pse ishte propozuar nga Produksioni kinematografik i Beogradit që në Shtëpinë e Kulturës në Bujanoc të shfaqet filmi Ruso-Serb “KUFIRI BALLKANIK” i cili...

Le Rappel (1903) / Historia e 1750 flamujve shqiptarë

  2019-08-22   Nga Aurenc Bebja, Francë   “Le Rappel” ka botuar, të enjten e 25 dhjetorit 1903, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me prodhimin dhe përdorimin...

Skulptori kosovar bën skulpturë me gur 380 milionë vite të vjetër

02:21:25       2015-12-26   Destan Gashi vjen nga Kosova dhe zemra e tij rrah për skulpturën. Për çdo ditë ai udhëton nga Vjena për në...

Beteja e fundit e Lidhjes së Prizrenit për mbrojtjen e Ulqinit

21.06.209 Mbrojtja e Ulqinit ishte veprimi i tretë dhe i fundit që u bë nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit kundër cenimit të tërësisë territoriale të...

7 filozofët më pak të njohur grekë, rëndësia e mësimeve të...

09/04/2019     Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, janë filozofët më të njohur të Greqisë së Lashtë. Ndërkohë, ka shumë filozofë të tjerë grekë, leksionet e të cilëve,...

Gjergj Elez Alia, Katallani dhe Bajlozi

1.Bajlozi dhe katallani? Në përfytyrimin e thjeshtuar fëminor të dy janë vete (personazhe) përrallash, të dy të mëdhenj e të tmerrshëm, të dy vrasin e...

Fillon ndërtimi i anijes Liburna në Ulqin

  2019-08-18   Nga Skender Berisha   Moti lajm më të mirë nga Ulqini nuk morëm, më në fund. Liburna do të hap velat, në Ulqin, nga ulqinakët. Pas qindra...

Izet Curi solli magjinë e modës franceze në Çair

Mbrëmë në Çifte Hamam në Çarshinë e vjetër nën organizimin e Institutit ndërkombëtar të modës "Izet Curi", Ambasadës së Francës në Maqedoni, Institutit Francez...

Vlerat e polifonisë kërçovare, jehonë edhe jashtë kufijve lokalë

Kur flasim për këngën kërçovare dhe kultivimin e saj nëpër shtegun e kohës, krahas emrave të njohur si grupet e Zajazit me në krye...

Shfaqja “I ligu për mend” më e mira në “Talia e...

28/01/2019     Shfaqja “I ligu për mend” me regji të Altin Bashës është fitues i festivalit të dramës shqipe “Talia e Flakës 2019” që është mbajtur...