Mbreti shqiptar i Egjiptit, Mohamed Ali, frymëzues i një projekti filmik

25.09.2019 Zëmblaku është fshati prej ku iku një familje shqiptare për t’u zhvendosur në Kavala, ku sollën në jetë shqiptarin që më vonë mundi të...

Gjelosh Gjokaj, piktori i madh që ia rriti namin edhe Malësisë...

2019-07-17   Në fund të tetorit të vitit 2016, një muaj pas vdekjes, Shoqata “Malësia e Madhe” në New York kishte organizuar një orë përkujtimore për...

Premiera e filmit “Pranverë e paharruar në fshatin e harruar” më...

  12.03.2019 Shkup, 11 mars – Premiera e filmit artistik me metrazh të gjatë “PRANVERË E PAHARRUAR NË FSHATIN E HARRUAR” me skenar dhe regji të...

Kush ishte Ibrahim Fehmiu, babai i Bekim Fehmiut

22.02.2019 FAMILJA E BEKIM FEHMIUT Babai i Bekimit, Ibrahim Fehmiu, u lind më 1892 në Gjakovë, në një familje tregtare dhe shumë fetare dhe kreu shkollën...

Vaj Vatani e mjer mileti

03.12.2019 Vaj Vatani e mjer mileti Në dor te kujt shqiperia mbeti ? Ku eshte Besa e fjala e te Parit ? Ku shkoj gjaku i Adem Jasharit Kush...

Marin Mema Gjurmë Shqiptare për Nokshiqin e Plavën e sotme (VIDEO)

2019-09-06 Nga Marin Mema Gjurmë Shqiptare e gazetarit Marin Mema sjell realitetit e Plavës e Nokshiqit . Si humbën shumica dërrmuese shqiptare? Asimilimi, presioni, betejat për mbijetesë,...

U hap Festivali i këngëve dhe valleve të stilizuara “Këngë Jeho”...

  06.07.2019 Strugë, 6 korrik 2019 (MIA) – Zhvillimi i një kombi matet përmes ngjarjeve kulturore dhe mu ky festival, i cili me vite i bartë...

Enterier i bukur në Egjipt

22.01.2019 Në bibliotekën e madhe të Aleksandrisë në Egjipt, dizajnerët kanë dizajnuar ulëse të cilat duken si libra të hapura. Ky enterier i përshtatur për...

Ju nuk e njihni Elena Gjikën

Në moshën 10 vjeçe fliste 9 gjuhë , kurse në moshën 14 vjeçe filloi përkthimin e “Iliadës” së Homerit nga gjermanishtja. Në moshën 16...

Hafiz Ali Korça

25.10.2019 nga Bujamin Salija ALI KORÇA Për Shqipërinë u përpoqa rrezikova jetën t’ime Nuk rrëfehet se sa hoqa se shteti m’i njihte krime… Hafiz Ali Korça do të mbetet gjithmonë një...