Dorëshkrimet, 3 poezi të pabotuara të Dritëro Agollit

05.02.2019 Poezi të tjera të zgjedhura nga krijimtaria e shkrimtarit në vite. Botohen në shenjë kujtimi, respekti dhe nderimi me rastin e 2-vjetorit të largimit...

10 pikturat më të famshme në botë (FOTO)

Veprat e artit, që kapin vlerën e miliarda dollarëve dalin në shtëpitë e ankandit, por shumë prej tyre rrinë në muze. Për të dalë në...

Na ishte dikur Estrada e Tiranës

02/04/2019     Estrada e Tiranës, sikurse ato të rretheve, sot janë drejt zhdukjes. E themeluar 65-vjet më parë, nga kjo Estradë kanë ngelur vetëm një pjesë...

Dritëro Agolli: Veçse një ëndërr

2019-07-20   Ja kështu, ti erdhe, ndenje, ike Dhe sikur këtu nuk ishe kurrë S’erdhe si e dashur, por si mike Thjesht si vizitore tek një burrë.   Për takimin, tjetër...

Kanita Suma incizon edhe këngën e saj të dytë

Shkupjanja e re, 13-vjeçarja Kanita Suma, e cila e mahniti Ballkanin përmes pjesëmarrjes së saj në shoun televiziv "Iks Faktor", e ka incizuar edhe...

Valle e bukur shqiptare. Vallja e Osman Takës

2019-07-31 Një shkëputje nga vallja e Osman Takës. VIDEO https://www.facebook.com/Vlora.Vlore.Shqiperi/videos/1686668894695770/?t=60

Këta janë 100 librat e shekullit

‘100 librat e shekullit’ është një renditje e librave që konsiderohen si librat më të mirë të shekullit realizuar përmes një sondazhi nga Fédération...

“Lutjet e mesnatës” së Kim Mehmetit, mes reales dhe sureales

25.06.2019     Shkruan: Majlinda Nana Rama Emri i shkrimtarit Kim Mehmeti nuk e ka shumë të nevojshme prezantenë për krijimtarinë e deritanishme, pasi e ka krijuar staturën...

Hysen Dizdari kthehet nga Kina me tri çmime për filatelinë shqiptare

23.06.2019 Libri “Nëna Tereza në pullat shqiptare” ka marrë në konkursin botëror “CHINA -2019”, vlerësimin me medaljen në shkallë botërore “Silver”, ka bërë të ditur...

Libri “Lufta e Trojës, luftë Pellazgo-Ilire” i autores prof.dr. Elena Kocaqi...

07/04/2019   Në organizim të Shoqatës së Grave Shqiptaro-Amerikane në Arizona të SHBA-ve u promovua libri “Lufta e Trojës, luftë pellazgo – ilire” i historianes së...