Vaj Vatani e mjer mileti

03.12.2019 Vaj Vatani e mjer mileti Në dor te kujt shqiperia mbeti ? Ku eshte Besa e fjala e te Parit ? Ku shkoj gjaku i Adem Jasharit Kush...

Sot fillon “Java e filmit të Maqedonisë” në Prishtinë

02.12.2019 Kosovafilmi në bashkëpunim me Kinotekën e Maqedonisë, do të organizojë të hënën me 2 dhjetor 2019, në Prishtinë “Javën e filmit të Maqedonisë”. Filmi...

KËLYSHËT E UJKUT-Historia e Arnautëve

28.11.2019 Historia e Arnautëve E sulmuan strofullën e ujkut atje në male.. E vranë edhe ujkun. Ia morën këlyshët e vegjël dhe i degdisën poshtë në...

10 pikturat më të famshme në botë (FOTO)

Veprat e artit, që kapin vlerën e miliarda dollarëve dalin në shtëpitë e ankandit, por shumë prej tyre rrinë në muze. Për të dalë në...

Viliam Mur në librin e tij “Jeta e Muhammedit” – (The...

15.11.2019 Orientalisti skocez, Viliam Mur, i lindur në Glazgov më 27 Prill 1819 e ka studiuar jetën e të Dërguarit të Allahut, Muhammedit salAllahu alejhi...

Korçarja që u bë yll në Hollywood dhe u martua me...

04/11/2019 Gjatë karrierës së saj ajo ka provuar të jetë aktore, kërcimtare dhe akrobate. Fillimisht ajo punoi në teatrin italian “Bertoldissimo” dhe bëri një turne...

Vlerat e polifonisë kërçovare, jehonë edhe jashtë kufijve lokalë

Kur flasim për këngën kërçovare dhe kultivimin e saj nëpër shtegun e kohës, krahas emrave të njohur si grupet e Zajazit me në krye...

“Fjalori i Gjuhës Shqipe” instalacioni më i ri në sheshin “Skënderbej”...

31.10.2019 “Fjalori i gjuhës shqipe” është instalacioni më i ri i vendosur në sheshin “Skënderbej” të Tiranës. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e...

FNT Skupifestival, “Karnevalet e Korçës” shpallet shfaqja më e mirë

29/10/2019 FNT Skupifestival mbylli edicionin e trembedhjete me shfaqjen e fundit nga edicionin e 13-të me radhë me komedinë “Gra para sulmit nervor” (që ishte...

Këngëtarja ukrainase ndez skenën e “The Voice of Greece” me këngë...

28.10.2019 Ukrainasja Angelina Statyeva zgjodhi që në “blind audition” të konkurrojë me këngën e bukur shqiptare, “Lule Lule”. Me një zë brilant dhe performancë fantastike, ukrainasja...