Çabej: Mësuesia nuk është profesion, ajo është mision

13/02/2020 Në vitet 1962-1966 isha student në Fakultetin Histori dhe Filologji të Universitetit të Tiranës. Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse...

Si u shfrytëzua tërmeti i ’63-ës për të dëbuar shqiptarët nga...

01/12/2019 Nga tërmeti katastrofik në vitin 1963, 1.070 njerëz e humbën jetën, ndërsa 3.000 u lënduan. Historiani Skënder Hasani, nga arkivi i Maqedonisë, ka siguruar...

Ish-ministri grek: Suliotët ishin shqiptarë, ne u kemi ‘vjedhur’ gjuhën!

03/03/2020 Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët...

Qyteti i ëndrrave në Europë: Qiraja është 15 euro, rroga 1200...

10/02/2020 Ky vend quhet Marinaleda dhe është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë...

Çka përmbajnë “bombat” e Buzakut për Sulejman Rexhepin!

03.10.2019 Kanë mbetur pak më shumë se 24 orë deri në skadimin e ultimatutmit që kryetari formalo-juridik i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë së Veriut,...

Gazeta franceze: Shqiptarët ndihmuan Jeanne d’Arc në 1429 që të çlironte...

09.12.2019 Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Gaulois”, ka botuar, të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar...

Manastiri “Shën Jovan Bigorski” që historia shqiptare e njeh si “Manastiri...

31/12/2019 Faktet historike të historianëve shqiptarë flasin se manastiri Shën Bigorski daton që nga shekulli 11 dhe është manastrit arbëror. “Jemi të bindur se atje...

Ekskluzive: Londra ia kthen Kurtit revolet e Isa Boletinit

February 25, 2020 Revolet që dikur i ishin marrë patriotit Isa Boletini në hyrje të një ministrie londineze, nga sot do ta kenë fatin të...

Kur mbretëresha e Iranit ishte me gjak shqiptari (FOTO)

12.01.2020 Nga: Gëzim Llojdia  1. Irani, dikur trualli ku shtrihej një pjesë e Persisë, ka pasur në shekullin e XX, një mbretëreshë shqiptare për 10 vjet....

Një kafe me bashkatdhetarët në Zvicër, që pushimin veror e shfrytëzojnë...

11:59:53              2019-07-19   Fillimi i muajit korrik, pothuajse është edhe fillimi i pushimeve verore për mërgmitarët tanë nga të gjitha vendet...