“Pilotja e vdekjes”, amerikania që bombardoi Serbinë për 200 orë rresht!

25/03/2019   Me gradën “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, është dekoruar me medaljet e çmimet më të larta të Ushtrisë Amerikane si “Meritorious Service Medal”, “Air...

Dy senatorët amerikanë sot në Kosovë për dialogun me Serbinë

2019-09-04 Dy senatorë amerikanë sot vizitojnë Kosovën. Në prag të zgjedhjeve të 6 tetorit, senatorët Chris Murphy dhe Ron Johnson, do të qëndrojnë në Kosovë. Ai...

Historiani nga Turqia: Beteja e Çanakalasë, heroizmi i popullit shqiptar është...

20/03/2019   Tani jemi në vigjilje të 104 vjetorit të rikujtimit të kësaj lufte, ku morën pjesë rreth 35 mijë shqiptarë që bënin pjesë në divizionin...

Modestia e ministres suedeze

14.09.2019 Një qytetare suedeze duke pritur trenin për në shtëpi pas mbarimit të orarit të punës?! Në fakt, kjo që shihni në foto, është Ylva Johansson,...

Amerika përsërit qëndrimin për heqjen e taksës

26.02.2019 John Erat drejtor i  Çështjeve Evropiane e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë dhe William Brad Berkley, Drejtor i Çështjeve Evropiane në...

Gjendje e jashtëzakonshme në Kaliforni për shkak zjarreve

28.10.2019 San Francisko, 28 tetor – Guvernatori i Kalifornisë Gevin Njusom shpalli gjendje të jashtëzakonshme në këtë shtet amerikan sepse zjarret dhe kushtet ekstreme kohore detyruan...

Ambasadorja amerikane në Shkup: Tani është koha!

  2019-08-13   Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kejt Bërns ka theksuar se tani është koha për përkushtim për sundimin e së drejtës.   Këtë koment ambasadorja amerikane...

Raporti për lumturinë: Qytetarët e Finlandës në vendin e parë, të...

21.03.2019 Nju-Jork, 20 mars – Finlanda është vendi më i lumtur në botë, theksohet në raportin global të këtij viti të KB-së për lumturinë, i...

Në 119 thasë, në një bunar në Meksikë zbulohen 44 trupa...

Ekipet e mjekësisë ligjore arritën të identifikojnë 44 trupa, të gjetur në një bunar në shtetin meksikan Jalisko, në afërsi të qytetit Guadalahara, njoftuan...

Algjeriani do t`i paguajë të gjitha dënimet për mbulesë me burka...

Rachid Nekkaz ka të holla. Shumë të holla. Që nga viti 2011, kur Franca ndaloi mbulimin e plotë të trupit dhe fytyrës në opinion,...