10 arsyet pse Japonia është një nga vendet më të zhvilluara...

02.02.2019 1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet një lëndë që quhet ‘Rruga për tek Morali’, ku nxënësit mësojnë për...

Traditë e çuditshme!

Në panairin për kafshë në Appenzell të Zvicrës në kantonin Innerrhoden pijnë duhan edhe fëmijët 6-vjeçarë! Në këtë panair që mbahet një herë në vit...

Sulltani i Bruneit, ka mbi 7 mijë vetura luksoze dhe pasuria...

11.04.2019 Brunei, vend ky në verilindje të Azisë, këto ditë është në qendër të vëmendjes për shkak të disa ligjeve të rrepta që po aplikohen...

Cuculi: Kur je punëtor, ia del çdoherë

2019-07-16     U largua nga Maqedonia si 14 vjeçar së bashku me familjen e tij, për të vazhduar jetën në Zvicër.Telegrafi Maqedoni ka biseduar me kardiologun...

Motoçikleta më e madhe në botë

             Sipas Librit Gines të Rekordeve Botërore, motoçikleta më e madhe në botë shkon në Regio Design XXL Chopper....

Bicikleta e parë në formë të folkswagenit

22.01.2019 Clyde James dizajnon një bicikletë me pamje shumë tërheqëse të cilën don ta ketë shumkush që e shikon. Bëhet fjalë për bicikletën në formë...

Qeni i plagosur bart çip nga Maqedonia

Shoqata për mbrojtjen e kafshëve nga Tutzingu i Gjermanisë, është në kërkim të pronarit të qenit, i cili të premten u plagos binarët hekurudhorë....

Kafsha mё e menqur se njeriu! Mrekulli!

Nё njё park te qytetit bregdetor Izmir, nё Turqi ёshtё parё nje Sorrё shumё e meqme dhe e zgjuar. Dikush ka lёnё ne barri njё...

NË VEND TË NEKROLOGUT: HAXHI XHEVAT (ISMAIL) QORROLLI NJË HUMANIST I...

20:36:43                    2019-06-10       Më 17 janar 2019, pra të njejtën datë të vitit 1468 kur kishte vdekur Kryeheroi...

Ky është inxhinieri shqiptar që mundësoi udhëtimin e parë në Hënë...

2019-07-22   Një inxhinier shqiptar mbrapa udhëtimit të parë të njeriut në Hënë   Një nga figurat më interesante e më të lëna në harresë të komunitetit shqiptar...