Biden – miku i madh i shqiptarëve po kryeson anketat tek...

  2019-08-21 Ish-zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden po udhëheq në garën e brendshme të demokratëve për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020. Anketat po tregojnë epërsinë e tij...

Plepi që për pak nxiti luftë ndërmjet SHBA-së e Koresë Veriore

Në gushtin e vitit 1976, ushtarët e Koresë Veriore sulmuan një grup burrash amerikanë dhe jugkoreanë që po krasitnin një plep në zonën e...

Japonia goditet nga tajfuni më i rëndë në dekada

14.10.2019 Më shumë se 110,000 persona janë duke marrë pjesë në operacionin e kërkim-shpëtimit, pasi tajfuni Hagibis ka goditur Japoninë ditën e shtunë. Tajfuni, i cili...

Partia e Kurcit, zyrtarisht fitues bindshëm i zgjedhjeve në Austri

Partia Popullore Austriake (OVP) e Sebastijan Kurc është fitues i bindshëm i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në të cilat, sipas rezultateve zyrtare të publikuara...

Vritet shefi i terroristëve të IS-it, Al-Bagdadi

Në Shtëpinë e Bardhë është bërë e ditur se presidenti amerikan Trump së shpejti do t’i drejohet opinionit me një lajm të rëndësishëm. Sipas...

Doni të emigroni në SHBA? Ja rregulli më i ri

Administrata e Presidentit Trump njoftoi të hënën një rregull të ri që mund t’u mohojë vizat dhe qëndrimin e përhershëm qindra mijëra njerëzve nëse...

SHBA: Nuk mbështesim asnjë parti politike në Kosovë

02/10/2019 Ambasada amerikane në Prishtinë theksoi të martën se nuk mbështetë asnjë parti politike në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë. Në...

Vijon paniku në Turqi, brenda 6 orësh regjistrohen 22 lëkundje të...

29.09.2019 Turqia është goditur ditën e sotme nga një tërmet i fuqishëm 5,8 ballë me epiqendër në Detin e Marmara. Për pasojë 8 persona janë plagosur...

BBC: Shpërfillja evropiane ushqen pakënaqësinë në Ballkan

Mos hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte ekuivalentja diplomatike e Bashkimit Evropian e ofrimit të shtrëngimit të duarve në fillim...

Cipras: BE-ja duhet të marrë vendim të guximshëm për Ballkanin

Gjatë disa ditëve të ardhshme, Këshilli i Evropës do të marrë vendim nëse ta ftojë Maqedoninë e Veriut që të hapë biseda zyrtare për...