Maqedonia i mbushi 28 vjet pavarĕsi, shqiptarët të shkelur dhe të...

  2019-09-10   Dora e shtetit në vendbanimet e tyre nuk duket askund, rajonet shqiptare vazhdojnë të kenë investime minimale në krahasim me ato maqedonase. De fakto...

Mogherini dhe dështimi i saj në Ballkan

31/10/2019 Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini para largimit e vlerëson të “suksesshme” politikën e zgjerimit të BE. Por njëkohësisht paralajmëron, se gjendja në Ballkanin...

Një politikë pa parime, pa koncept dhe principe është stereotipe

26.09.2019 Daim Hiseni Një politikë pa parime, pa koncept dhe principe është stereotipe. Kryeministri Zoran Zaev deklaron në New York se nuk dëshiron të bëhet pjesë e...

Zaev në Nju Jork në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve të...

23/09/2019 Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev nga e hëna deri të shtunën do të qëndrojë në Nju-Jork, ku do të marrë...

BBC: Mospërfillja e BE-së po e shton zhgënjimin në Ballkan

02/11/2019 Transmetuesi publik i Britanisë, BBC, ia ka kushtuar një shkrim të gjatë vendimit të fundit të Bashkimit Evropian për ta refuzuar hapjen e bisedimeve...

Trampi bën lëshim, nuk dërgon telegram urimi për pavarësinë e Maqedonisë...

  2019-09-10   Në vazhdën e urimeve për 28 vjetorin e peavarësisë së Maqedonisë së Veriut ka munguar urimi nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Ai nuk...

Fundi i numërimit të votave, VETËVENDOSJE forcë e parë

07/10/2019 Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të zhvilluara dje në Kosovë kanë qenë të qeta. Brenda ditës ka dalë rezultati zyrtar dhe nuk ka pasur asnjë...

Kurti thotë se Sokoli me shokë po mbahen pafajësisht në b...

12/10/2019 Hetime të reja dhe publikim të gjitha dëshmive të mbajtura fshehur deri më tani. Ky është qëndrimi dhe zotimi i kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje,...

Rama falenderohet Angelës nëpërmjet rjetit social

25/09/2019 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka falënderuar deputetët e Grupit Parlamentar CDU/CSU që votuan pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Rama...

Ambasadorja amerikane në Shkup me një mesazh për Maqedoninë e Veriut

23/10/2019 Ambasadorja amerikane në Shkup, Kejt Bërns përshëndeti ratifikimin nga Senati i SHBA-ve të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. “Shumë jam...