Djaloshi shqiptar Alban Elezi, që po garon për ekipin e Francës, të dielën e ka fituar medaljen e artë në sllallomin gjigand në Kampionatin Botëror të Skive Alpine për Junior në St. Anton am Arlberg, informon portali Shtegu. Pas argjendit në zbritje, ai përsëri fitoi medaljen e çmuar në luftimet për titull. Albani na dhuroi emocione dhe po na bën krenarë në tërë botën.

Në podium u ngjitën edhe finlandezi Eduard Hallberg (+0.32 sekonda) dhe norvegjezi Oscar Andreas Sandvik (+0.43). Austriaku më i mirë ishte Noah Geihseder pas një përmirësimi në raundin e dytë si i dymbëdhjeti (+1,65).

Felix Marksteiner ishte i 17-ti (+2.05), Kilian Pramstaller i 18-ti (+2.21). Ralph Seidler nuk u kualifikua në garën e dytë, Niklas Skaardal u largua. Kishte lajme për Valentina Rings-ëanner, e cila grisi labrumin në shpatullën e saj në vjeshtën e saj të shtunën. 17-vjeçarja tashmë ka pasur një operacion të suksesshëm në Hochrum. Të hënën zhvillohet gara e ekipeve mikse.

Përndryshe, Alban Elezi është djali i legjendës së Shkupit në mundje, Adnan Elezi.