Atë që e kishin paralajmëruar mediat austriake, edhe u realizua: Pas një sherri me ÖSV-në, kërcyesja e skive nga Kärntneni Sophie Sorschag në të ardhmen do të garojë për Kosovën
Në pushimin veror të një viti më parë, pati përçarja përfundimtare midis kërcyesjes së skive Sophie Sorschag dhe ÖSV. Që në muajin nëntor, 24-vjeçarja e dinte se do të kishte një ndryshim kombesh.

Është e qartë se austriakja do të garojë për Kosovën në të ardhmen. Për shtetin e ri ballkanik është premiera në Kupën e Botës së Kërcimeve me Ski, pasi nga atje nuk ka pasur kurrë sportiste të tillë, shkruajnë mediat austriake, transmeton portali Shtegu.
Sorschag ka arritur tre 10 vendet më të mira në karrierën e saj deri më tani dhe ka festuar titullin e kampionatit botëror ekipor me ÖSV femrat në 2021.

Udhëtimi i saj i shkurtër në Lojërat Olimpike 2022 në Pekin ishte i hidhur: ajo u nominua dhe më pas u skualifikua sepse ngjitësit e sponsorëve nuk ishin ngjitur në përputhje me rregullat.

Pas një këputjeje të ligamentit të kryqëzuar në pranverën e vitit 2022, kërcyesja e skive kohët e fundit kishte punuar në rikthimin e saj me një trajner privat slloven.