Nuk iu desh shumë kohë Francës për të marrë medaljen e parë në Kampionatin Botëror të Juniorëve në Sankt Anton. Në tatëpjetë, të enjten më 19 janar, Alban Elezi Cannaferina fitoi medaljen e argjendtë. Në garën për femra të fituar nga zviceranja Stefanie Grob, Garance Meyer përfundoi e 9-ta

Dhe të mendosh se ai as që duhej të merrte pjesë në tatëpjetë… Alban Elezi Cannaferina goditi fort që në fillim për garën e parë të Junior Worlds në Sankt Anton. Kësaj të enjte, më 19 janar, djaloshi shqiptar bëhet nënkampion i botës në zbritje gjysmë sekonde pas sllovenit Rok Aznoh, i paprekshëm sot.

Fillimisht kjo garë nuk ishte në programin e Alban Elezi Cannaferinës, transmeton portali Shtegu. Në të vërtetë, ky i fundit kishte marrë pjesë në stërvitjen e fundit për të marrë notat për super-G. Veçanërisht i suksesshëm në këtë kohë, Courchevellois mori vendimin e duhur për t’u rreshtuar për këtë garë, e cila filloi nga fillimi i rezervës.

Edhe nëse shkathtësia është një cilësi që zotëron skiatori 19-vjeçar, kjo medalje është një surprizë sepse djaloshi shqiptar është mësuar më shumë të shkëlqejë në disiplinat teknike, siç tregohet nga vendi i tij i katërt dimrin e kaluar në të njëjtat kampionate botërore për të rinj.

Përndryshe, Albani është djali i mundësit nga Shkupi, ish kampionit të Europës në mundje, Adnan Elezit.