Miq të mirë, pavarësisht rivaliteteve të vendit. Serbo-zvicerani Danijel Stefanoviq dhe shqiptari nga Zvicra Artan Jakupi do të ndjekin së bashku ndeshjen e Kupës së Botës të premten mes Zvicrës dhe Serbisë

Gjendja është e tensionuar. Zvicra do të luaj një ndeshje të rëndësishme kundër Serbisë të premten në mbrëmje. Bëhet fjalë për hyrjen në raundin e 16-të. Para ndeshjes vendimtare, Zdravko Kuzmanoviq në një intervistë për “20 Minuten” ka provokuar këtë deklaratë: “Nëse Serbia nuk ka asgjë për të humbur, nuk e di nëse do të durojnë kockat”.

Ish-ylli i FCB bëri bujë dhe ringjalli diskutimin për konfliktet politike në sport. Botërori 2018 tregoi se politika dhe sporti nuk janë gjithmonë të ndara: çështja e shqiponjës dykrenore pushtoi të gjithë Zvicrën.

Mirëpo, serbo-zvicerani Danijel Stefanoviq dhe shqiptari nga Zvicra Artan Jakupi nuk provokohen nga deklarata të tilla. Dy specialistët e inxhinierisë civile punojnë së bashku në Bischoff Baudienstleistungen GmbH dhe janë një ekip i sprovuar mirë. Të dy tani janë edhe miq privatë, informon portali Shtegu. Të dy e shikojnë së bashku ndeshjen e Zvicrs kundër Serbisë.

Ata e rregullojnë çdo rivalitet profesionalisht, shpjegon Danijel: “Atëherë do të diskutojmë, por do të ketë vetëm tallje”. Të dy shpresojnë që një situatë si katër vite më parë, kur Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri bënë gjestin e shqiponjës dykrenore, të mos ndodhë më.
Por edhe nëse do ta bënte, kjo nuk do ta trondiste miqësinë e tyre. “Unë jam dhe do të mbetem shqiptar dhe ai është dhe do të mbetet serb”, thotë Artani. “Por ne e respektojmë njëri-tjetrin dhe kjo nuk do të ndryshojë, pavarësisht se çfarë bëjnë profesionistët”.