Pas vdekjes së një taksisti në Bazel të premten në mbrëmje, shqetësimi mes kolegëve të tij është i madh. Ata ankohen për kushtet e këqija dhe të rrezikshme të punës si vozitës taksie

Mbrëmjen e së premtes në Bazel, taksisti A.A. (49) pas një mosmarrëveshjeje u godit me thikë. Pak para orës 18:30, 49-vjeçari ka debatuar verbalisht me një të panjohur në rrugën “Peter Merian-Strasse”. I panjohuri e plagosi aq rëndë taksistin me një armë therëse, saqë ai vdiq në vend edhe pse u ringjall nga ekipi i shpëtimit Basel-Stadt. Autori i dyshuar ka mundur të arratiset.

Shqetësimi mes shoferëve të taksive të shtunën në mëngjes është i madh. Taksisti me origjinë turke konsiderohej nga kolegët e tij si një familjar i qetë. Tragjedia është shumë e keqe për të gjithë, por nuk është një surprizë e plotë, thonë shoferët në stacionin e taksive në Badischer Bahnhof.

“Nuk mund ta imagjinoni se sa negativitet përjetojmë rregullisht ne taksistët. Po të kisha mundësi, do të ndaloja të ngai një taksi”, thotë J.G. (45) për gazetën “20 Minuten”. Për kushtet e këqija të punës ankohet edhe Tuana Maruf (42). Tani ai e ka ndërprerë plotësisht punën gjatë natës. “Sidomos gjatë natës, kur njerëzit kanë konsumuar diçka, është shumë keq”, thotë Maruf.

Kolegët e tij janë të pikëlluar dhe të zemëruar që A.A. u shua nga jeta në këtë mënyrë, transmeton portali Shtegu. Theodoros Giourkas (56) ka më shumë se 20 vjet që drejton një taksi, por nëse do të mundej, edhe ai do ta linte. Gjithnjë e më shpesh ai futet nëpër situata të rrezikshme që dikush nuk dëshiron të paguajë pas udhëtimit. “Por për 20 franga nuk ia vlen ta ndjekësh personin apo ta raportosh. Nëse nuk ke para, më thuaj paraprakisht, nëse je i sinqertë, gjithsesi do të shoqëroj”.

George Botonakis nga Shoqata e Taksistëve të Cyrihut është gjithashtu i shqetësuar. Por në përgjithësi, puna e taksisë është punë e sigurt, thotë Botonakis. “Gjithmonë ka debate verbale – sidomos natën me njerëz të dehur. Por kjo është ajo për të cilën shumica e vozitësve të taksive qëndrojnë”. Gjithashtu ka gjithnjë e më pak grabitje sepse shoferët nuk kanë më aq para në automjetet e tyre.

Policia është ende në kërkim të autorit. Të gjithë ata që mund të japin informacione përkatëse, luten të kontaktojnë departamentin e hetimeve penale të prokurorisë publike në tel.061 267 71 11 ose stacionin më të afërt policor. Kërkimi është për një burrë të panjohur, rreth 175 deri në 180 cm i gjatë, flet gjermanishten zvicerane, ka flokë të shkurtër, vesh rroba të errëta, atlete dhe çantë shpine.