Timo Schwarzkopf (Festim Kryeziu) e pret një sfidë e madhe. Më 17 dhjetor, boksieri i peshave të lehta do të boksojë në ëangen kundër ish-kampionit botëror të IBF, Miguel Vázquez nga Meksika

Të shtunën, më 17 dhjetor 2022, 31-vjeçari gjermano-kosovar Timo Schwarzkopf (21-5) do të garojë në luftën e radhës profesionale në shtëpi në ëangen im Allgäu në Argensporthalle. Lufta kryesore, e planifikuar për 10 raunde, synon t’u ofrojë spektatorëve vendas sport cilësor dhe, nëse fiton, të rikthejë Timo Schwarzkopf në majat e botës. “Qëllimi im është të boksoj për Kampionatin Botëror të IBO vitin e ardhshëm”, thotë Schëarzkopf me ambiciozitet dhe zbulon kundërshtarin e luftës në dhjetor: “Tani do të përballem me një njeri të klasit botëror dhe do të bëj një luftë me bombë. Unë do të ndeshem me Miguel Vázquez”.

Miguel Ángel Vázquez Bautista (44-11), aktualisht i renditur në vendin e 51-të në renditjen botërore të peshave të lehta të BoxRec, premton të jetë një gur prove i vështirë për Schëarzkopf, transmeton portali Shtegu. Meksikani 178 cm i gjatë ka konkurruar për Kampionatin Botëror IBF tetë herë në karrierën e tij, shtatë herë si fitues. 35-vjeçari me eksperiencë nga Guadalajara nuk boksoi vetëm në Meksikë, por edhe në Angli, Kanada, Macau dhe në Mekën e boksit “MGM Grand” në Las Vegas. Gjithashtu goditës në rekordin e Vázquez-it në luftë është lufta e tij debutuese: në fillim të karrierës së tij ai nuk luftoi me askënd tjetër përveç superyllit Saúl “Canelo” Álvarez – dhe e humbi luftën vetëm pas një vendimi të ndarë.

Në pjesën e poshtme janë planifikuar edhe 6 deri në 7 ndeshje të tjera të boksit profesionist. Mes tyre Simon Zachenhuber (18-0), i cili ka kontratë me P2M Promotions dhe menaxhohet nga Bernd Bönte, dhe kampioni ndërkombëtar gjerman Altin Zogaj (10-0) nga Shtutgarti. Të dy kanë konkurruar më parë me sukses në Wangen Argensporthalle. Bashkëpromovimi i “Schwarzkopf Boxing” me “Swiss Pro Boxing” është i ri. Për të mbështetur organizimin dhe promovimin, Timo Schëarzkopf solli promovimin kryesor të boksit zviceran.

Festim Kryeziu jetoi në Kosovë (Mleqan) për pesë vitet e para të jetës së tij derisa ai dhe familja e tij (dy motrat dhe dy vëllezërit) ikën në ëangen im Allgäu para Luftës së Kosovës (1998/99).

Pasi mbaroi shkollën, ai u transferua në Shtutgart në moshën 18-vjeçare dhe u bë profesionist. Në vitin 2014 mori nënshtetësinë gjermane.
Në vitin 2012, Timo Schëarzkopf luajti rolin kryesor në filmin Der Trainer, një prodhim i Thomas Landenberger dhe Thomas Siegle.