Tragjedi pas një ndeshjes së futbollit në Indonezi. Mbështetësit e skuadrës së mundur u dyndën në fushë. Shpërtheu rrëmuja, Në përplasje vdiqën dhjetëra njerëz. Policia flet për të paktën 174 të vdekur dhe gati 200 të plagosur

Të paktën 174 persona u vranë në trazira të rënda pas një ndeshje futbolli të shtunën mbrëma në provincën indoneziane të Javas Lindore. Kështu ka bërë të ditur Emir Dardak, zëvendësguvernator i rajonit.

Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë tifozët e tërbuar, tha inspektori i përgjithshëm Nico Afinta në një konferencë të improvizuar për shtyp të dielën, transmeton portali Shtegu.
34 persona vdiqën në fushën e stadiumit Kanjuruhan, të gjithë të tjerët në spitale, tha Afinta, sipas radiostacionit Elshinta dhe stacionit tvOne. Ai nuk zbuloi menjëherë shkakun e tragjedisë.Trazirat shpërthyen pas ndeshjes së divizionit të parë mes Arema FC dhe Persebaya FC. Pas humbjes 3-2 në Malang, mijëra spektatorë u futën në fushë.

“Në këtë incident humbën jetën 174 persona, dy prej të cilëve janë pjesëtarë të policisë kombëtare”, citohet të ketë thënë kryeinspektori i policisë Afinta. Shumica e njerëzve thuhej se ishin shkelur për vdekje dhe vdiqën nga mungesa e oksigjenit, sipas Afinta. Sipas tij, rreth 180 persona janë ende në klinika.

Fotot e publikuara në faqen e tvOne tregojnë ndër të tjera një makinë të shkatërruar tërësisht në stadium. Fotot e mëtejshme tregojnë stuhinë e sheshit dhe retë tymi në shesh dhe në tribuna. Pamjet video të trazirave që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë skena brutale të forcave të sigurisë duke rrahur njerëzit e shtrirë në tokë me shkopinj.

Skuadra mysafire e Persebaya shprehu tmerrin e saj në Tëitter për ngjarjet pas tragjedisë: “Familja e gjerë e Persebaya shpreh ngushëllimet më të thella për humbjen e jetës pas ndeshjes Arema FC-Persebaya”. Futbolli nuk vlen për asnjë jetë të humbur. “Familjeve të mbetura t’u jepet forcë”.