Në Bergdietikon, të dielën një burrë dyshohet se vrau një grua. E ndjera është 41-vjeçarja S.I., nënë e dy fëmijëve

Të dielën, një grua u gjet e vdekur në banesën e saj në Bergdietikon AG. Policia arrestoi një burrë. Prokurori publik supozon një vrasje. Mësohet se e vdekur është 41-vjeçari S.I. I arrestuari mësohet se është bashkëshorti i saj. Nëna e dy fëmijëve dhe ekonomiste ishte pedagoge në Universitetin e St. Gallenit. “Jemi thellësisht të prekur nga vdekja e zonjës I”, thotë një zëdhënës.

Në rrjetet sociale familja ka shprehur pikllimin e saj të thellë: “Sot humbëm vajzën dhe fëmijët e humbën nënën e tyre të dashur. Qoftë i përjetshëm kujtimi për ty”, thuhet ndër të tjera në një postim në Facebook. Dhe vëllai i viktimës shkruan: “U prehtë në paqe shpirti motër”.

Sipas fqinjve, 41-vjeçarja jetonte me bashkëshortin dhe dy fëmijët në shtëpinë në Bergdietikon, transmeton portali Shtegu. Aty pranë jetonte edhe vjehrra. “Nuk e njihnim mirë familjen. Por të gjithë dukeshin shumë të sinqertë. Jemi vërtet të tronditur nga ajo që ndodhi”, tha një fqinj për “20 Minuten”.

Sipas Policisë Kantonale të Aargaut, qendra e thirrjeve emergjente mori një raport të dielën në mëngjes se një grua në Bergdietikon ishte mbyllur në banjën e saj dhe nuk iu përgjigj thirrjeve nga anëtarët e familjes. Punonjësit e shpëtimit që mbërritën shpejt kanë mundur ta thyejnë derën me shpejtësi, por gjetën vetëm gruan 41-vjeçare të vdekur.

Hetimet që filluan më pas zbuluan mungesë qartësie rreth situatës së konstatuar. Për këtë arsye është urdhëruar autopsia e trupit. Gjurmët dhe rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore tregojnë për ndikim të jashtëm.

Si rezultat i hetimeve është arrestuar një shtetas 47-vjeçar zviceran, me prejardhje nga Maqedonia e Veriut. Prokuroria publike ka hapur procedurë penale për vrasje me dashje dhe ka kërkuar paraburgim në Gjykatën e Masave të Detyrueshme. Është prezumimi i pafajësisë. Rrethanat e sakta dhe sfondi janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve në vazhdim.