Pokeri mes Herthës dhe Bayernit për super talentin shqiptar Yll Gashi (14) ishte i vështirë dhe zgjati shumë javë. Tani gjithçka është e përsosur

Bosi i të rinjve të Herthas, Pablo Thiam (48) të enjten e kaluar, për gazetën “Bild” e ka konfirmuar marrëveshjen bazë. Kanë munguar vetëm nënshkrimet.

Makina e shënimit të golave Yll Gashi (kontratë me FCB deri në 2026) menjëherë bën atë që bën më së miri te Bayern: gola, gola, gola!

Të shtunën, talenti i jashtëzakonshëm luajti ndeshjen e tij të parë konkurruese për U15-të e Bayernit dhe barazoi një dygolësh në fitoren 4-1 në derbin kundër 1860 Munich. Ylli veshi fanellën me numër 9 dhe shënoi për 2-0 dhe 3-0.

Hertha ka përfituar menjëherë një tarifë transferimi prej gati 100 000 euro, transmeton portali Shtegu. Me pagesat e bonusit, p.sh. përmes detyrave në vitet e mëvonshme apo edhe në Bundesligë, më vonë për berlinezët janë të mundshme deri në 500 000 euro.

Babai Hashim Gashi (51) për “Bid” pohon: “Jemi shumë të lumtur që gjithçka shkoi mirë. Ne i jemi shumë mirënjohës Herthas për marrëveshjen me Bayernin. Po ashtu edhe për mbështetjen e fortë në dy vitet e fundit, veçanërisht nga trajnerët e mëdhenj Malik Fathi dhe Rejhan Hasanoviç në U15 dhe U16. U argëtuam shumë në Hertha dhe bëmë shumë miq”.