Kjo është historia e Donat Rrudhanit. lojtar sulmues. I sapoardhur në Young Boys. Dhe kjo është një nga historitë më të jashtëzakonshme të jetës në futbollin zviceran

Rrallëherë e kanë parë ndonjë person të tillë, thonë në Young Boys. Atje, ku pija mrekullibërëse e viteve të fundit – me përjashtim të sezonit të kaluar – zihet me një përzierje oaze të mirëqenies, duke u përpjekur për performancë dhe stërvitje të karakterit. Në vetëm pak javë, i riu nga Kosova bëri përshtypje të madhe!

Përshëndetja është e përzemërt, shtrëngimi i duarve i ngrohtë. “Doni të pini diçka?” pyet i pari Donati. Pastaj fillon të tregojë. Nga një fëmijëri e lumtur: “Nëna ime ishte parukiere, babai im menaxher ndërtimi. Nuk më ka munguar asgjë në fshatin tonë modest afër Gjilanit. Futbolli ishte pothuajse gjithçka për mua – i ndërmjetësuar nga babai im, i cili vetë kishte luajtur në ligën më të lartë. Por në atë kohë kjo ishte ende një ligë e pastër amatore”.

Vitamina B ishte gjithçka në Kosovë

Në një moment, babai Rrudhani e kupton se perspektivat për tre fëmijët e tij në Kosovë janë praktikisht inekzistente. Shembuj të shumtë ia kishin bërë të qartë këtë. Kështu ai vendos të emigrojë. “Për të gjithë ne. Jo vetëm për mua si futbollist”, thotë Donati. “Sepse atëherë ishte kështu: Nëse babai juaj njihte dikë në klub, ju luanit. Përndryshe jo. Vitamina B ishte gjithçka”.

Dhe kështu familja zhvendoset në Francë. Falë një xhaxhai në Dizhon, nëna merr një vizë hyrjeje, shkon përpara me dy fëmijët më të vegjël dhe kërkon azil. Disa javë më vonë, Donati dhe babai i tij u nisën në udhëtimin e tyre. Një shofer i çon në Serbi dhe atje në kufirin hungarez. Kur zbriti errësira, ata fillojnë të ecin. Pesë orë nëpër pyll, në BE. “Unë mbaja dy valixhe të mëdha, babai im tre. Ishte gjëja më e vështirë që kam bërë ndonjëherë”.

Donati përfundon në departamentin e të rinjve të klubit të kategorisë së parë Troyes. Por kur babai merr një punë në Mulhouse, 300 kilometra larg, ata vazhdojnë për në Alsace. Karriera e Donatit duket se ka mbaruar para se të fillojë vërtetë. Ai tani nis në divizionin e pestë Brunstatt, një klub amator. Dhe do të jetë i pari në këtë klub që do të bëjë hapin për t’u bërë profesionist: “Vetëm kjo tregon se sa i vogël është klubi”.

Shkolla ishte prioriteti në atë kohë. “Unë ndoshta kam bërë çdo seancë stërvitore dhe çdo ndeshje. Por baccalaureati ishte ne vend të parë”. Te ne: Matura. Donati e kalon. Dyert e universitetit janë të hapura. Por futbolli i pengon – edhe pse ai e kishte fshirë këtë kapitull.
Babai i Rrudhanit e çon në një turne argëtues në Bazel. Aty ai bie në sy. Klubi i rrethit AS Timau e angazhon me kontratë. Paraqitjet e tij në ligën e dytë ndërrajonale janë të jashtëzakonshme. Raporton FCB. Por shefi i vogël Massimo Ceccaroni nuk sheh nevojë, shkruan “Blick”, transmeton portali Shtegu. Skuadra e kategorisë së parë Black Stars, nga ana tjetër, e bën këtë. Ëndrra e Donatit është e gjallë. Aq më tepër kur FC Aarau zbuloi talentin e të riut kosovar dhe e ftoi në provë. Donati vështirë se mund ta besojë. “Para seancës së parë stërvitore, pothuajse më kapi paniku. Nga nervozizmi”.

Shkëlzen Gashi, idhulli i fëmijërisë së Donatit

Po shkon mirë. Dhe Donatit i mbijeton edhe fakti që njëfarë Shkëlzen Gashi është befas bashkëlojtar i tij: «Shkëlzeni ka qenë idhulli im i fëmijërisë. Ai mbante fanellën numër njëmbëdhjetë. Kjo është arsyeja pse unë gjithmonë merrja njëmbëdhjetëshen. E pashë në EM 2016 – dhe e adhurova. Nuk e kam menduar kurrë se një ditë mund të jem në të njëjtin ekip me të. Normalisht nuk mund të jesh shok me një idhull! Kur ai ishte në të njëjtën dhomë me mua për herë të parë: Ishte një tronditje emocionale, por thjesht e bukur!”.
Shklëzeni Gashi e përkrah Donatin e vogël. “Ai më ndihmoi jashtëzakonisht shumë në çdo mënyrë. Jemi në kontakt të vazhdueshëm”.

Pra, tani Young Boys. Hapi i radhës që Rrudhani vështirë se mund ta besojë: «Dita kur agjenti im më tha që YB më donte … ishte e pabesueshme! Sepse e dija që pothuajse çdo ekip i Superligës ishte i interesuar për mua – përveç YB. Fakti që kjo ndryshoi dhe që kampioni i serisë së viteve të fundit më bëri një ofertë, më bën shumë krenar”.
Sytë e Donatit po shkëlqejnë.