Pasi të mërkurën pasdite disa burra u grindën në kryqëzimin e Amalienstrasse dhe Harburger Ring dhe tre burra (24, 36 dhe 51) u plagosën rëndë nga plagët me thikë, njëra nga viktimat (24) ka ndërruar jetë

Ekipet e shpëtimit kanë luftuar për jetën e 24-vjeçarit në vendngjarje, e kanë ringjallur dhe e kanë dërguar në spital. Por as një operacion urgjent nuk mundi ta shpëtonte shqiptarin, ai ndërroi jetë mbrëmjen e së enjtes nga plagët e rënda me thikë në pjesën e sipërme të trupit, shkruan gazeta “Bild”.

Shqiptari ishte përplasur me një 36-vjeçar nga Maqedonia e Veriut. Dy burrat njiheshin me njëri-tjetrin dhe mësohet se janë përleshur edhe më parë. Të dy kishin përdorur thika në debat. Ndërsa 24-vjeçari ka pësuar lëndime të rrezikshme për jetën, 36-vjeçari ka pësuar një plagë në kokë.

Një shoqërues 51-vjeçar i shtetasit nga Maqedonia e Veriut ka mbetur i plagosur rëndë nga një goditje me thikë në qafë. Ai shkoi vetë në spital dhe tani është jashtë rrezikut, thuhet në njoftim, transmeton portali Shtegu.

Ishte ora 16:51 kur policia mori një sërë thirrjesh urgjente nga kalimtarë të tmerruar. Ata raportuan një grup burrash që me sa duket njiheshin me njëri-tjetrin dhe u grindën masivisht.
Më pas me sa duket janë nxjerrë thika dhe janë goditur me thikë. Një burrë ra në tokë dhe u shtri i pajetë. Një tjetri e kishte hapur fytyrën me prerje. Plagë në kokë!

Policia nisi një kërkim në shkallë të gjerë rreth Harburger Ring. Pak më vonë, dy të dyshuar të moshës 45 dhe 59 vjeç janë ndaluar nga policia. Ata duhej të shkonin në stacion, por në ndërkohë ata janë lënë të lirë.

Sfondi i mosmarrëveshjes ende është duke u përcaktuar nga zyra e prokurorit publik dhe komisioni i vrasjeve. Zëdhënësi i policisë Florian Abbenseth: “Motivi i debatit është ende i paqartë”. Policia ka kërkuar informata nga dëshmitarët e krimit.